ÖZGÜR DEMİRTAŞ'IN FAİZ YORUMU GÜNDEM OLDU: BÜTÜN DÜNYA AKILSIZ SADECE BİZ Mİ AKILLIYIZ?

Asgari ücret 4 bin liraya çıkarsa ilk önce vatandaşların sevineceğini ancak daha sonra alım gücünün düşeceğini söyleyen Prof. Dr. Özgür Demirtaş'ın sözleri CNN Türk'teki bir programda ele alındı. Kendisine karakter suikasti yapıldığını söyleyen Demirtaş ise ayyına ba

ÖZGÜR DEMİRTAŞ'IN FAİZ YORUMU GÜNDEM OLDU: BÜTÜN DÜNYA AKILSIZ SADECE BİZ Mİ AKILLIYIZ?

Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, dün yaptığı açıklamayla asgari ücretin 4 bin lira üzerine çıkması halinde olacakları sıralayarak bunun ilk başta vatandaşları sevindireceğini ancak daha sonra alım güçlerinin düşüceğini söylemişti. Demirtaş, gelen eleştirilen ardından ise "Enflasyon belasının olduğu yerde isterseniz Asgari Ücreti 100.000 TL yapın işe yaramaz yine 4 yıl öncenin 2000TL maaşından az olur diyorum. Önemli olan Nominal Asgari gelir değil, önemli olan NET alım gücünüz" demişti.

Özgür Demirtaş'ın bu açıklamaları bu akşam CNN Türk ekranlarında yayınlanan Akıl Çemberi programında ele alındı. Sosyal medya hesabından sözlerinin çarpıtıldığını ve kendisine karakter suikasti yapıldığını ifade ederek yayına telefonla bağlanmaya karar veren Demirtaş, telefonla bağlantı kurarak söz konusu ifadelerine açıklık getirdi.

Tansiyon zaman zaman yükseldiği anlarda Demirtaş, faiz arttırımı ile ilgili "Mars'a adam gönderen adamlar roket gönderecek kadar akıllılar ama faizi indirince üretim patlaması olacağını anlamayacak kadar akılsızlar mı zannediyorsunuz? Bütün dünya akılsız bir tek biz mi akıllıyız?" ifadelerini kullandı.

Demirtaş'ın açıklamaları şu şekilde:

"Ben yıllardır televizyona çıkmıyorum, eğer hakkımda öyle yanlış bir altyazı yazılmasaydı da çıkmayacaktım. Özgür Demirtaş asgari ücrete karşı değil. Özgür Demirtaş şunu söylüyor: Bu tipte yanlış para politikasının olduğu, TL'nin her gün erdiği, dolara bazlı gıda ürünlerinin, kıyafetin, demirin, çeliğin bu kadar arttığı bu ortamda siz asgari ücreti 10 bin de 50 bin de 100 bin de yapsanız sonuçta o asgari ücretli 10 yıl öncesine, 30 yıl öncesine göre daha mutsuz olur. Önemli olan nominal maaşların artması değil.

"Hani faiz inince enflasyon iniyordu?"

"Böyle deyince de faiz lobisi diyorlar. Efendim faiz kötü bir şeydir. Ama faiz bir sonuçtur. Yağmurda nasıl çıkarsınız dışarı şemsiyeyle çıkarsınız. Her yağmur yağdığında insanlarda şemsiye vardır. Ama şemsiye taşıdığınız için yağmur yağmaz, yağmur yağdığı için şemsiye taşırsınız. Aynı şekilde faiz bir sebep değildir sonuçtur. Eğer bir ülkede faizler yüksekse o ülkedeki birtakım şeylerin yanlış yapıldığını göstermektedir. Siz Merkez Bankası'nda faizi indirdiniz, buyurun indirin. Hani faiz inince enflasyon iniyordu? Bir yıldır faiz indiriyoruz."

"Hammadde dolarla"

İnsanlar derler ki size, madem faiz enflasyonun sebebi, indirin kardeşim sıfıra o zaman. Hadi hodri meydan bakalım enflasyona ne oluyor. Yapmayın ya. Bu kadar akıldan bilimden uzaklaşırsanız eğer, asgari ücretin de alım gücünü düşürürsünüz efendim. Asgari ücretin artışı geçici olarak insanları rahatlatacaktır. Türkiye'deki gıda ürünlerinden tekstil ürünlerine, otomobil ürünlerinden elektronik eşyalara demirden çeliğine kadar dolarla. Hammadde dolarla. Siz iş gücünüzü ucuzlaştırarak Çin gibi olamazsınız."

"Bütün dünya akılsız bir tek biz mi akıllıyız?"

Demirtaş, hükümetine yeni ekonomi politikasına da tepki gösterirken, "Mars'a adam gönderen adamlar roket gönderecek kadar akıllılar ama faizi indirince üretim patlaması olacağını anlamayacak kadar akılsızlar mı zannediyorsunuz? Bütün dünya akılsız bir tek biz mi akıllıyız?" dedi.

Özgür Demirtaş'ın faiz yorumu gündem oldu: Bütün dünya akılsız sadece biz mi akıllıyız?

Kaynak: SONDAKIKA.COM

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2021, 23:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1