POLİTİKA FAİZİ NEDİR, POLİTİKA FAİZİNİN DÜŞMESİ NE ANLAMA GELİR?...

Son dakika ekonomi haberleri - Merkez Bankası her ay gerçekleşen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından politika faiz kararını açıklıyor. Ekim ayında gerçekleşen TCMB PPK toplantısının ardından politika faizi 200 baz puan indirilerek yüzde 16 olarak belirlendi. Peki

POLİTİKA FAİZİ NEDİR, POLİTİKA FAİZİNİN DÜŞMESİ NE ANLAMA GELİR?...

Politika faizi kararları her ay Merkez Bankası tarafından açıklanırken, ekonomi gündemiyle ilgilenenler TCMB tarafından açıklanan faiz kararlarını da yakından takip ediyor. Bilindiği üzere Merkez bankaları resmi faiz oranları yoluyla para arzı ve kısa vadeli faiz oranlarını kontrol edebiliyor. Bu çerçevede de pek çok kişi, “Politika faizi nedir, politika faizinin düşmesi ne anlama gelir?” “Para Politikası Kurulu (PPK) üyeleri kimlerdir?” araştırması yapıyor…

POLİTİKA FAİZİ NEDİR, POLİTİKA FAİZİNİN DÜŞMESİ NE ANLAMA GELİR?

Merkez bankalarının resmi faiz oranları yoluyla para arzı ve kısa vadeli faiz oranları üzerinde kontrol yeteneği vardır. Merkez bankaları, bankaların ihtiyaç duyduğu likiditeyi sağlamak için bankalara verdiği kısa vadeli borçların ve fazla likiditeyi çekmek amacıyla yaptığı borçlanmanın faiz oranlarını kendisi belirler.

Merkez bankaları bu faiz oranını belirleyerek iktisadi faaliyet ve fiyatlar genel seviyesini etkilemeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle bu faiz oranına politika faiz oranı denilmektedir.

Merkez Bankasının kullandığı politika faiz oranı, bir hafta vadeli repo işlemlerinde uygulanan faiz oranıdır.

PARA POLİTİKASI KURULU (PPK) ÜYELERİ KİMLERDİR?

Politika faizlerine ilişkin kararlar Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından alınır. Faiz kararları alınırken, orta vadeli bir bakış açısıyla, gelecek dönem enflasyon görünümüne odaklanılır. Ayrıca, dışsal şokların enflasyon üzerindeki geçici etkilerine anında tepki verilmemesi ve orta vadeli hedeflere vurgu yapılarak politika tepkisinin zamana yayılması ilkesi benimsenir.

PPK faiz kararı alırken, toplam arz-talep dengesi, maliye politikasına ilişkin göstergeler, parasal göstergeler ve kredi büyüklükleri, ücret, istihdam, birim maliyet, verimlilik gelişmeleri, kamu ve özel sektör fiyatlama davranışları, enflasyon beklentileri, döviz kurları ve bunları etkileyebilecek gelişmeler, olası dışsal şokların analizi ve Merkez Bankası bünyesindeki ekonomik tahmin sisteminden elde edilen projeksiyonları içeren geniş bir bilgi kümesinden yararlanılır.

Para Politikası Kurulu Merkez Bankası Başkanı, Başkan Yardımcıları, Banka Meclisi üyeleri arasından seçilecek bir üye ve Başkanın önerisi üzerine müşterek kararla atanacak diğer bir üyeden oluşuyor.

Kaynak: POSTA.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2021, 15:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1