SALGINDA TAŞINMALAR YARIYA DÜŞTÜ, SAYFİYELER HAREKETLENDİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 pandemisi, İstanbul Avrupa Yakası'ndaki taşınma hareketini ciddi anlamda etkiledi.

SALGINDA TAŞINMALAR YARIYA DÜŞTÜ, SAYFİYELER HAREKETLENDİ

Geçen yıl İstanbul Avrupa Yakası'nda 352 bini aşan toplam taşınma hareketi bu yıl aynı dönemde yüzde 40,7'lik bir gerileme ile 208 binlere düştü. Pandemi sürecinde Çatalca, Silivri başta olmak üzere İstanbul'un sayfiye yerleri olarak bilinen ilçelerde doluluk oranları artarken bu durum elektrik tüketimine de yansıdı. Öyle ki Nisan ayında Silivri'deki mesken elektrik tüketimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35'in üzerinde bir artışa sahne oldu.

CK Enerji Boğaziçi Elektrik'in 2016 yılından bu yana düzenli olarak açıkladığı ‘Gayrimenkulün Enerjisi Raporu'nun 2020 yılı ilk yarıyıl sonuçları, Kovid-19 pandemisinin gayrimenkul sektörü ve elektrik tüketimindeki etkisini ortaya koydu. Salgınla mücadele kapsamında evde kalmanın büyük önem taşıdığı bu dönemde İstanbul Avrupa Yakası'ndaki taşınma hareketi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40,7 gibi oldukça yüksek bir oranda geriledi. Pandeminin bir diğer etkisi ise İstanbul'un sayfiye yerleri olarak kabul edilen Çatalca, Silivri gibi ilçelerde yaşandı. Söz konusu ilçelerde Mart ayından itibaren doluluk oranlarının artmasıyla birlikte elektrik tüketimi yükselişe geçti. Özellikle Nisan 2020'de Silivri'deki meskenlerde elektrik tüketimi artışı yüzde 35'leri aştı. Bu süreçte 35 yaş altı ve 64 yaş üzerindeki abonelerin hareketleri de dikkat çekti.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2020, 17:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul