SAMSUN'DAN SALNAME 20 MİLYON DOLARLIK BALIK İHRAÇ EDİLİYOR

Samsun'dan ilkin Avrupa Birliği peyda etmek gibi Japonya, Güney Kore, Çin ile Orta Doğu ülkelerine meydana getirilen balık ihracatından 20 milyon dolar döviz getirisi sağlanıyor.

SAMSUN'DAN SALNAME 20 MİLYON DOLARLIK BALIK İHRAÇ EDİLİYOR
Samsun

Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, meydana getirdiği mukayyet açıklamada, Samsun'un ister derya gerekse iç su potansiyeli itibarıyla Türkiye'nin en ehemmiyetli illerinden olduğunu, ana kara sahanlığının uygunluğu dolayısıyla ılımlı su trolü balıkçılığının münteşir halde yapıldığını aktardı. Kentin baraj ve derya kulağı gölleri ile akarsularının çok olması nedeni ile iç su balıkçılığı itibarıyla da ehemmiyetli müşterek yere erbap olduğuna dikkati çekici Sağlam, şöyleki bitmeme etti:

"Ülkemiz karasularında avlanan balığın tahminî yüzdelik 70'i Karadeniz'den çıkarılmakta, avcılığın yüzdelik 60'ını da hamsi oluşturmaktadır. Dolayısıyla balıkçılarımızın kuma balık havzası bulunan Karadeniz'in balık popülasyonunun şuursuz ve ıvır zıvır boyda avcılık yaparak tüketilmemesi, bu mevzuda duyarlılığın gösterilmesi gerekmektedir. Kent genelinde derin yerine hamsi ve mama balığı avcılığı yapılmakta, avlanan hamsinin müşterek bölümü ile mama balığının hepsi balık unu ve düşman fabrikalarında işlenmektedir. Samsun'da bu amaçla müesses 3 üretimevi mevcuttur. Mevsimine gereğince avcılığı meydana getirilen ve ticari kıymeti bulunan balıklar insanoğlu tüketimine sunularak iklim ekonomisine ve insanoğlu beslenmesine ehemmiyetli ulama sağlamaktadır."

Samsun'da umumi yerine ılımlı su trolü, gırgır, sürdürme ağları ve algarna yöntemi ile su ürünleri avcılığı yapıldığını vurgulayan Sağlam, şunları kaydetti:

"Kentte 6 balık el işi ve yorum tesisi mevcuttur. Bu tesislerde umumi yerine hamsi, alaca ve derya salyangozu işlenmekte, bu mahsulat ilkin AB devletleri iktisap etmek kadar Japonya, Güney Kore, Çin ile Orta Doğu ülkelerine ihraç edilmektedir. İhraç edilen bu mahsulat karşılığında ekonomiye salname 20 milyon dolar ücretinde döviz getirisi sağlanmaktadır."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1