SANAYİ İSTİHSAL ENDEKSİ SALNAME BAZDA YÜZDELİK 11 YÜKSELDİ

Sanayi istihsal endeksi, Kasım 2020'de maaş bazda yüzdelik 1,3, salname bazda yüzdelik 11 yükseldi.

SANAYİ İSTİHSAL ENDEKSİ SALNAME BAZDA YÜZDELİK 11 YÜKSELDİ
Ankara

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 Kasım ayına bağlı endüstri istihsal endeksi neticelerini açıkladı.

Buna göre, güzeşte sene kasımda takvim etkisinden arındırılmış endüstri üretimi 2019'un ayrımsız ayına layıkıyla yüzdelik 11 yükseldi. Arındırılmamış endüstri istihsal endeksinde de salname bazda yüzdelik 8,7 artım oldu.

Sanayinin ast sektörleri incelendiğinde, Kasım 2020'de madencilik ve taş ocakçılığı alanı endeksi birlikte esbak senenin ayrımsız ayına layıkıyla yüzdelik 4,6, imalat endüstri alanı endeksi yüzdelik 11,6 ve elektrik, gaz, buğu ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı alanı endeksi yüzdelik 7,5 artım gösterdi.

Sanayi üretiminde maaş veriler

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış endüstri üretimi güzeşte sene kasımda birlikte esbak ayak tabanı nazaran yüzdelik 1,3 arttı.

Söz konusu ayda, madencilik ve taş ocakçılığı alanı endeksi birlikte esbak ayak tabanı layıkıyla yüzdelik 0,3 ve imalat endüstri alanı endeksi yüzdelik 1,5 artarken, elektrik, gaz, buğu ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı alanı endeksi yüzdelik 0,1 azaldı.

AA Finans Sanayi Üretimi Beklenti Anketi'ne eklenmiş olan ekonomistler, arındırılmamış endüstri istihsal endeksinin Kasım 2020'de, birlikte esbak senenin ayrımsız zamanına layıkıyla yüzdelik 9 artmasını bekliyordu. Kasımda takvim etkisinden arındırılmış endüstri istihsal endeksinin de salname bazda yüzdelik 8,3 artacağı öngörülmüştü.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1