SANAYİ ÜRETİMİNDEN 'SON ÇEYREKTE TOPARLANMA' SİNYALİ

AA Finans Analisti ve ekonomist Bürümcekçi, "Son veri, çabuk cesaret artışı ve karantinaların kaldırılması ile bu arada üçüncü çeyrekte yakalanan ivmenin sonuç çeyrek ortasında da korunduğunu göstermektedir." dedi.

SANAYİ ÜRETİMİNDEN 'SON ÇEYREKTE TOPARLANMA' SİNYALİ
Istanbul

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 Kasım ayına bağlı sanayi üretim endeksi neticelerini açıkladı.

Sanayi üretim endeksi salname bazda yüzdelik 11 yükseldi

Buna göre, sanayi üretim endeksi, Kasım 2020'de maaş bazda yüzdelik 1,3, salname bazda yüzdelik 11 artma gösterdi.

Arındırılmamış sanayi üretim endeksinde de salname bazda yüzdelik 8,7 artma gerçekleşti.

Sanayi üretim verisine bağlı yerine AA muhabirine değerlendirmede mevcut AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi, takvim etkisinden arındırılmış endeksin üç maaş cıvıl cıvıl averajının salname değişiminin yüzdelik 9,9 artma gösterdiğini belirtti.

Bürümcekçi, "Aylık endekslerdeki oynaklık dolayısıyla trend açısından elan kupkuru fon verdiğini düşündüğümüz takvim etkisinden arındırılmış endeksin üç maaş cıvıl cıvıl averajının salname değişim işlemi Ocak 2019’da yüzdelik nakıs 8,2 ile koyu noktasını görmüştü. Daha sonradan gözlenen toparlanmanın devir kurnaz eğri yanında seyirle bitmeme etmiş olduğu izlenmiş, bu sene gücük ay ayında ise yüzdelik 8,4 seviyesine derece yükselmişti. Mart ayından itibaren gözlenen aceleci tedenni sonrası dipten devir mayıs ayında başlarken, toparlanmanın akıbet çeyrek ortasında da çelimli olduğuna ayraç ederek senenin en erdemli kıymetine ulaştı." değerlendirmesinde bulundu.

Mevsimsellik ve takvim etkisinden arındırılmış endeksin yanında evveli ayak tabanı uyarınca yüzdelik 1,3 artma gösterdiğini anımsatan Bürümcekçi, sanayi üretiminin ana şevki açısından izlenen bahis konusu endeksin gücük ay ayında 119 ile Aralık 2017’den bu yana en erdemli seviyesine çıkarken, salgınla beraberce mart ve nisanda baş döndürücü kaba art çekme gözlendiğini ve 2011 yılı april ayından bu yana en ceninisakıt seviyesine indiğini aktardı.

Son 7 ayda yukarı üstüne üstlük çelimli artışlar kaydedilirken, kasımda 128,2 ile acemi zamanı zirveye çıkıldığını kail Bürümcekçi, şunları kaydetti:

"Söz konusu göstergenin aydan ayak tabanı şişman oynaklık göstermesi üretimdeki ana şevki belirlemekte devir kurnaz sıkıntı çıkarmaktadır. Ayrıca, bu dalgalanmanın boyutu hassaten sefa kabil derinliğine tatillerin salname müsaade dönemleriyle çakıştığı (köprü etkisi) zamanlarda, geçer not yöntemlerin arındırmayı yeteri kadar dosdoğru yapamamasından kaynaklı yerine elan da büyümektedir. Bu nedenle, sanayi üretimi ivmesinin enerjisini ay bazında değerlendirmektense çeyrekten çeyreğe değişimlere bakmayı elan akıllıcasına buluyoruz. Sonuç olarak; çeyrekler bazında bakılınca bu sene civar çeyrekte yüzdelik 0,7 artış, ikinci çeyrekte yüzdelik 19,9 ile belirtik çelim kaybından sonradan üçüncü çeyrekte yüzdelik 30,3 kabil baş döndürücü çelimli yanında artma kaydedilmişti. Son çeyrekte de elan itidalli da olsa artışla bitmeme ediliyor."

Tüm sinyaller ulusal dirimlik büyümesinin 2020'nin akıbet çeyreğinde itidalli çelim kaybettiğine ayraç ediyor

Tüm sinyallerin ulusal dirimlik büyümesinin 2020 yılının akıbet çeyreğinde itidalli çelim kaybettiğine ayraç ettiğini aktaran Bürümcekçi, şu ifadeleri kullandı:

" Son çeyrek görünümü kılavuz gemisi göstergelere bakıldığında, Türkiye Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) endeksi sezonluk rötuşlu ekim-aralık averajı (52,0) ile evveli çeyreğe uyarınca (54,7) hudutlu azalırken, Merkez Bankası Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) ekim-aralık averajı (109,2) ise evveli çeyrekten (103,4) erdemli gerçekleşmiş, yetenek kullanması averajı yüzdelik 75,2 ile evveli çeyreğe (%72,7) uyarınca belirtik artmış, mahveden emniyet endeksinde ise 80,7 ile evveli çeyreğe uyarınca (81,2) geniş düşüş gözlenmişti. Başta gezim kazanmak az daha fariza sektörlerinde ve aut talepte ise sıskalık bitmeme etmişti."

Mevcut akçasal sıkılaşmanın etkinlik ve iç istem üstündeki etkilerinin daha hudutlu kalması ve sanayi üretiminde yakalanan çelimli ivmenin akçasal sıkılaşmanın elan baş döndürücü 2021 yılını etkileyeceğini düşündürdüğünü kail Bürümcekçi, "Son veri, aceleci cesaretlilik artışı ve karantinaların kaldırılması ile bu arada üçüncü çeyrekte yakalanan ivmenin akıbet çeyrek ortasında da korunduğunu göstermektedir." dedi.

Dış ilginin toparlandığına değgin semboller alındığını fakat ilkin gezim kazanmak az daha fariza sektörlerinin benzeri seviyede toparlanma göstermediğinin izlendiğini tamlayan Bürümcekçi, "Ayrıca, bankacılık cesaretlilik kütlesi trend nema hızını eski seneler ortalamalarının geniş dibine gerilettiği izlenmektedir. Ancak akıbet çeyrek kılavuz gemisi göstergeleri hesaplı etkinlik ve iç talepte belirtik yanında yavaşlamanın gözlenmediğini yansıtmaktadır. Bu bağlamda, senenin geneli düşüncesince ulusal dirimlik nema gerçekleşmesinin yüzdelik 1,5-2,0 aralığında olması elan muhtemel görünüyor." değerlendirmesinde bulundu.

Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan ise verilerin müspet bulunduğunu belirtti.

Talep göstergelerinin çelimli seyrini bitmeme ettirdiğini anlatım fail Erkan, 2020'nin 2. çeyreğindeki kapanma tesiri daha sonra senenin 3. çeyreğinde başlamış olan aceleci toparlanma tesirinin teşrinievvel ve teşrinisani zamanına de yansıdığını aktardı.

Erkan, "Ekonomik normalleşme döneminde, üretimdeki hızlanmanın yanı esna kısıt etkilerinin de görülmeye başlandığı ortamında bulunduğumuz çağda üretim kanallarının belirtik tutulması gene bu sektörün elan müspet görünmesini sağlayacaktır. 2020'nin 3. çeyreğinde de hükümetin cesaretlilik yayınlarını salpa avlamak ilkin kazanmak az daha ekonomiyi tutma yönünde etkilerinin yansımaları sürmektedir." ifadelerini kullandı.

Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuvey de sanayi üretiminin hesaplı iyileşmenin 4. çeyreğin ortasında da çelimli kaldığını gösterdiğini söyledi.

Tuvey, verinin 3, çeyrekteki aceleci toparlanmanın 4. çeyreğin yanında numara ve ikinci aylarında da sürdüğünü gösterdiğini dile getirdi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1