SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI VARANK: İMALAT PMI ENDEKSİ ŞUBAT 2018'DEN BERİ EN YÜKSEK DEĞERDE

Bakan Varank, üretimin öncü göstergelerinden İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nin haziranda 53,9'a yükselerek, Şubat 2018'den beri en yüksek değere ulaştığını ve Türkiye'nin, verisi açıklanan tüm ülkeleri geride bıraktığını bildirdi.

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI VARANK: İMALAT PMI ENDEKSİ ŞUBAT 2018'DEN BERİ EN YÜKSEK DEĞERDE
Ankara

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Twitter hesabından "Milli Teknoloji Güçlü Sanayi" etiketiyle yaptığı paylaşımda, İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) verilerini değerlendirdi.

İSO Türkiye İmalat PMI haziranda 53,9'a yükseldi

Endeksteki yükselişe dikkati çeken Varank, "Üretimin öncü göstergesi İmalat PMI Endeksi haziranda 53,9'a yükseldi. Şubat 2018'den beri en yüksek değer. Böylece, haziran verisi açıklanan tüm ülkeleri geride bıraktık. Yeni normale geçişte imalat sanayi canlanıyor, Türkiye pozitif ayrışıyor." ifadelerini kullandı.

Üretiminin öncü göstergesi İmalat PMI endeksi haziranda 53.9'a yükseldi.

Şubat 2018'den beri en yüksek değer.

Böylece, haziran verisi açıklanan tüm ülkeleri geride bıraktık.

Yeni normale geçişte imalat sanayi canlanıyor, Türkiye pozitif ayrışıyor!#MilliTeknolojiGüçlüSanayi pic.twitter.com/Pf1jSZ8dtt

— Mustafa Varank (@varank) July 1, 2020

Varank'ın paylaşımında yer verdiği grafikte de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle şubattan sonra düşüşe geçen endeksin, nisandan itibaren yeniden yükseliş ivmesi kazanarak haziranda 53,9'a ulaştığı görülüyor.

Ayrıca grafikte, aralarında ABD, Çin, Fransa ve Rusya'nın da yer aldığı ülkelerin İmalat PMI değerleri ile Türkiye'nin ulaştığı seviye kıyaslanıyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2020, 12:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul