SOFRALIK ZEYTİNİN MERKEZİNDE HASAT BAŞLADI! ÜRETİCİLER KALİTEDEN MEMNUN

Türkiye'nin siyah zeytin üretiminin yüzde 35'ini, yeşil zeytin üretiminin yüzde 70'ini karşılayan Manisa'nın Akhisar ilçesinde hasat sezonu başladı.  Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, 'Akhisar'da rekoltemiz düşük ama kalite yönünden her zamankinden daha iddialıy

SOFRALIK ZEYTİNİN MERKEZİNDE HASAT BAŞLADI! ÜRETİCİLER KALİTEDEN MEMNUN

Yaklaşık 14 milyon zeytin ağacı varlığıyla Türkiye'nin sofralık zeytin üretim merkezi Manisa'nın Akhisar ilçesinde üreticiler bu sezon ürünün kalitesine güveniyor.

Ülkenin siyah zeytin üretiminin yüzde 35'ini, yeşil zeytin üretiminin ise yüzde 70'ini karşılayan Akhisar'da hasat sezonu başladı. Önceki yıllara kıyasla rekoltede düşüş öngörülse de üründeki yüksek kalite üreticiyi umutlandırıyor.

Bölgeye özgü erkenci tür "Domat" zeytininin hasadı için sabahın ilk ışıklarıyla bahçelere giren üreticiler, zeytinleri özenle dallarından toplayıp işletmelere gönderiyor.

Zeytin tesislerinde işlenen zeytinlerin büyük bir kısmı özel tanklara konularak salamura yapılırken, kalanı da sıkılarak zeytinyağına dönüştürülüyor.

"KALİTE YÖNÜNDEN HER ZAMANKİNDEN DAHA İDDİALIYIZ"

Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, AA muhabirine, yaklaşık 30 yıl öncesine kadar tütün üretim merkezi olan Akhisar'ın zamanla zeytinde öne çıkmaya başladığını söyledi.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2021, 13:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1