SON DAKİKA: DOĞAL GAZDA KRİTİK YIL 2021: ESNEKLİK VE İNDİRİM GELEBİLİR

Son dakika haberi...Türkiye'nin 15,9 milyar metreküplük uzun dönemli doğal gaz kontratının süresi 2021'de doluyor. Bunun 11,4 milyar metreküplük kısmının yenilenmesinin muhtemel olduğunu değerlendirilirken, bu kontratların yeniden müzakere edilmesi sürecinde kontrat yapı

SON DAKİKA: DOĞAL GAZDA KRİTİK YIL 2021: ESNEKLİK VE İNDİRİM GELEBİLİR

Son dakika haberi... Türk doğal gaz sektörü açısından kritik bir eşik olarak nitelendirilen 2021'de Türkiye'nin uzun vadeli doğal gaz kontratlarının önemli bir bölümünün süresi sona erecek. Bu kontratların yeniden müzakere edilmesi sürecinde kontrat yapısında esneklik ve fiyatlarda indirim yapılması, Türkiye'nin taleplerinin başında geliyor.

Bu yıl sonu itibarıyla Türkiye'nin 58 milyar metreküp seviyesinde bulunan uzun dönemli ve petrol fiyatına endeksli doğal gaz kontratlarının 15,9 milyar metreküplük kısmı 2021'de sona eriyor. Bu durumun, gelecek yılın sektör ve doğal gaz maliyetleri açısından belirleyici olması bekleniyor.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) Azerbaycan ile olan 6,6 milyar metreküplük gaz kontratının süresi Nisan 2021'de dolacak. BOTAŞ'ın Rus şirket Gazprom ile 4 milyar metreküplük ve Nijerya ile 1,3 milyar metreküplük sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) sözleşmesinin süresi de 2021'in sonunda bitecek.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2020, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1