SON DAKİKA: MEMURA EK ZAM İÇİN KRİTİK TOPLANTI! CUMHURBAŞKANI...

Son dakika ekonomi haberleri - Memur ve memur emeklisi maaşlarına zam bekliyor. Son dakika haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile görüşüyor. 18 milyon memur ve memur emeklisini ilgilendiren top

SON DAKİKA: MEMURA EK ZAM İÇİN KRİTİK TOPLANTI! CUMHURBAŞKANI...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ali Yalçın, Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Kamu-Sen) Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve beraberinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'le Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapacağı toplantı 17.00 sularında başladı.

MEMURLAR BU HABERİ BEKLİYOR

Yaklaşık 18 milyon memur ve memur emeklisinin gündeminde yeni yıl zammı var. Memurlar 2022 yılının ilk 6 ayında yüzde 5 zam artı enflasyon farkı alacaklar. Ocak ayında memur ve memur emeklisine yapılacak zam tutarı, 3 Ocak'ta açıklanacak enflasyon oranlarıyla netleşecek.

Memurlar fiyat artışı sebebiyle ek zam talebinde bulundular. Memur ve memur emeklilerine yapılacak ek zammın ise 15 Ocak'a kadar yetiştirilmesi bekleniyor.

3600 EK GÖSTERGE DE MASADA

Asgari ücretten gelir ve damga vergisinin kaldırılması söz konusu olmuştu. Bu uygulama için hali hazırda yasa görüşülüyor.

Ücretlerinin Asgari Ücret kadarki kısmından gelir vergisi ve damga vergisi alınmayacak. Bu da teşekkür ziyareti olacak şeklinde de duyuruldu.

Diğer başlıklardan biri de 3600 ek gösterge. Cumhurbaşkanı Erdoğan 2022 yılı içinde çözüleceğini söyledi. Toplu sözleşmede de imza altına alındı.

"EK ZAMLA DURUM TELAFİ EDİLSİN İSTİYORUZ"

CNN Türk'ten Gülşen Coşkun'a konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da dün "Ek zam görüşmelerimizin bir an önce başlamasını istedik. Sayın Bakan Aralık ayı enflasyonunun netleşmesini beklediklerini ifade etti. Bundan önce diplomatik trafiğimiz devam edecek. Çünkü memurun alım gücünün yükseltilmesine ihtiyaç var. Toplu sözleşmeyi yaptıktan sonraki ekonomik dalgalanma ve marketteki tüketici fiyatlarındaki emtialardaki yükselişler memurun alım gücünü düşürdü. Ek zam ile bu durum telafi edilsin istiyoruz" açıklamasında bulunmuştu.

BAKAN BİLGİN DUYURMUŞTU

Ek zam talebi için Çalışma ve sosyal Güvelik Bakanlığı'ndan asgari ücret sonrası işaret edilmişti. Olumlu sinyal de gelmişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada "Kamu çalışanlarına bu yıl ek zam da yapılacak. Memur-Sen ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında mutabakat sağlandı" demişti.

Bakanlık, memurlara sosyal refah düzenlemesi yapılacağını duyurmuş Bakan Vedat Bilgin ise, kamu çalışanları için enflasyonun üzerinde bir ücret artışı olacağının altını çizmişti.

Kaynak: POSTA.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2021, 17:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1