SOSYAL MEDYA, BORSA MANİPÜLATÖRLERİ DÜŞÜNCESİNCE AVLANMA SAHASINA DÖNDÜ

Piyasa dolandırıcıları, toplumsal iletişim araçları yahut türlü mesajlaşma uygulamalarında kurmuş oldukları gruplarla ferdî yatırımcıları tuzaklarına çekmeye çalışırken, SPK, Borsa İstanbul ve profesyoneller yatırımcıları bu tuzaklara üzerine uyarmaya bitmeme ediyor.

SOSYAL MEDYA, BORSA MANİPÜLATÖRLERİ DÜŞÜNCESİNCE AVLANMA SAHASINA DÖNDÜ
İstanbul

Son müşterek yılda kapital piyasalarına çabucak kalan ilgi, manipülatörlerin iştahını kabartırken, toplumsal iletişim araçları ve mesajlaşma uygulamaları, etraf dolandırıcılarının ferdî yatırımcıları tuzaklarına çektikleri avlanma bölgesine dönüştü.

Gelişen teknolojiyle beraberce kapital piyasalarında muamelat yapmanın kolaylaşması , bölüt arzlarda sağlanan efdal getiriler, faizlerin az seyri ve acemi yüz koronavirüs (Kovid-19) salgını sayesinde evden çalışanların sayısındaki artışla sabık sene tahminî 800 bin ad borsayla tanıştı.

Pay piyasalarına kalan üstün dereceli ilgi, borsa manipülatörlerinin de iştahını kabarttı. Piyasa dolandırıcıları, toplumsal iletişim araçları veya ayrışık mesajlaşma uygulamalarında kurmuş oldukları gruplarla ferdî yatırımcıları tuzaklarına çekmeye çalışırken, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa İstanbul ve profesyoneller, ötekisi peşine verdikleri mesajlar ile yatırımcıları bu tuzaklara dirlik uyarmaya bitmeme ediyor.

SPK, 2020'de toplumsal iletişim araçları ve sayısal platformları radarına alarak etraf dolandırıcıları ile derin müşterek halde savaş etse de "kısa müddette varlıklı olma hayali" satan etraf dolandırıcıları, toplumsal medyada art arda açtıkları hesaplarla on binlerce insana hızlıca ulaşabiliyor.


"Borsadaki kere arkadaşları tetik müşterek halde seçilmeli"


Gedik Yatırım Menkul Değerler Yatırım Danışmanlığı Müdürü Üzeyir Doğan, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, yatırımın iş mucip derinliğine sürekli müşterek gezi bulunduğunu anlatım ederek, "Bu yolculuğun sakıncasız müşterek halde bitmeme edebilmesi düşüncesince önceki namına yolun güvenliğini sağlayanlara kulak kesilmeli, bu gezi sırasında size haremlik edecek kere arkadaşları tetik müşterek halde seçilmelidir." dedi.

Her muhtelif ulaşımın güvenliğinden mesul aranjör ve denetleyiciler bulunduğu kabil kapital piyasalarında da yolculuğun kurallarını ve güvenliğini bünye etmeye etkin SPK, Borsa İstanbul ve Türkiye Sermaye Piyasası Birliği (TSPB) kabil firmaların bulunduğunu hatırlatan Doğan, "Yatırım yolculuğunda sizlere haremlik edecek nice izinli envestisman kuruluşu ve portföy hile firması bulunuyor." ifadesini kullandı.

Doğan, envestisman yolculuğunda acemi katılımcıları yolundan çevirmeye, ayrıca tasarruflarını gasp etmeye etkin çirkin oruçlu kişilerle karşılaşmalarının, ortamında bulunduğumuz sayısal ortamda mübrem bulunduğunu vurgulayarak, bunlara "kerameti çirkin niyetinden söylenegelmiş neymiş ustalar, üstatlar" dediklerini söyledi.

Yatırımcıların, Facebook, Twitter kabil toplumsal iletişim araçları mecraları ile WhatsApp, Telegram kabil uygulamalarda açılan üyelik bazlı gruplar üstünden akıllıca ve emin bilgiye ulaşamayacağına dikkati çekici Doğan, şunları kaydetti:

"Yatırımcılar, kimsenin milyonlarca teklik dünyalık cezası, ayrıca dam cezasını hücre alarak ardında çirkin müşterek yeti veya aşırı şişman müşterek cahiliyet yapılmaksızın size araştırma görevlisi olmaya çalışmayacağını bilmeli. Bu kabil kişilerle eş cereyan ettiğinizde özlük birikimlerinizin veya eş olduğunuz hareketle başkalarının birikimlerinin dolandırıcılar kabilinden gasp edileceğini delik uğrunda bulundurmalısınız. Yani bu çeşit ilişkiler, ya sizin veya başkalarının mağduriyeti hesabına kuruludur ve dönerek dolaşıp en böylece sizinde mağduriyetinizle sonuçlanacaktır. Öte yandan, çirkin oruçlu 'sözde üstat'larla beraberce cereyan edenler de caba dahi veya yanlışlıkla suça paydaşlık etmiş olabileceği düşüncesince ayrışık cezalarla dirlik karşıya kalabileceğini unutmamalıdır."


"Sosyal medyaya uyarınca pay tercihi yapanlar ağır miktarda zarara uğrayabilir"


AA Finans Analisti ve izlemci Cüneyt Paksoy da yatırımcı sayısı artarken başta toplumsal iletişim araçları üstünden ve mesajlaşma gruplarından yatırımlarını manipülasyon tercihi yapanların, tetik olmamaları yerinde ağır miktarda zarara uğrama ihtimalleri bulunduğunu söyledi.

Kovid-19 salgınının getirmiş bulunduğu kapanmaların ve değişen teknolojinin getirmiş bulunduğu imkanlarla kalan mali araçlara erişme imkanlarının sağlık ardındaki bireylerin kâffesi dünyada borsalara beğenisini artırdığını anlatım fail Paksoy, toptan ölçekte gerçek ekonominin gerçeklerinden kopan ve nice rasyoya uyarınca fiyatlı duruma mevrut borsaların bu seyrinin, aksi gerçek faizde birleşen 17 trilyon dolar dolayısıyla "yeni normal" namına gösterildiğini vurguladı.

Paksoy, "Kendi devletimizde ve borsamızda yaşanmış olan sürece baktığımızda ise bu toptan tabloya ilişkin gelişmelerin, enflasyondan sığınma çabası ve ek sağlık tevlit talepleriyle birleşerek yatırımcı sayısını üstün dereceli halde artırdığını ve kâffesi hisselere akıllıca ağır dünyalık girişlerinin yaşandığını görmekteyiz." dedi.

Paksoy, başta toplumsal iletişim araçları ve açılan mesajlaşma gruplarından yatırımlarını manipülasyon tercihi yapanların, emektar gelirleri kazanmaları müşterek yana, efdal fiyatlara erişmiş nice hissede tetik olmamaları yerinde ağır zarara uğrama ihtimalinin arttığını söyledi.

Profesyonel yardıma gelişigüzel zamankinden hâlâ müşterek tomar gerekseme bulunduğunu tamlayan Paksoy, "tüyo" ardında koşuk ve "duydum-aldım" biçiminde yatırımcı davranışı yerine, hâlâ tetik müşterek yatırımcı algısına ehil kazanmak icap ettiğini vurguladı.


Uzun vadeli ve pay bazlı gizil değere envestisman yapmanın önemi


Cüneyt Paksoy, esas ve fen analizler ile mali okuryazarlığı, özlük parasını hesaplı riziko yönetimi kuralları ortamında yönetebilenler ve aceleci değişmeyen alıp uygulayabilenler haricinde kalanların, banko hevesli dayanaklık buyurmak veya performansını kanıtlamış pay ağırlıklı fonlarda konuş almasının aşırı hâlâ akliyeci olacağını söyledi.

Yatırımcı kazanmak düşüncesince aşırı aceleci alışveriş becerisi mucip al-sat gerçekleştirmek namına derinliğine vadeli ve pay bazlı gizil değere envestisman yapmanın akıllıca kere olacağını tamlayan Paksoy, şunları kaydetti:

"Bunlara ilgi etmedikçe borsada yaşanacak art çekilmeler ve ayrıca şişman ölçekli hisselerle yaşanacak yükselişlerde caba taraf hisselerde efdal mevzun dokunca buyurmak ferdî hesaplar düşüncesince en şişman muhatara namına öne çıkmaktadır. Özetle, yatırımcı disiplinini korumak, realist bilgelik ile hevesli gurur ve bireylerden dayanaklık buyurmak almak, ayakları yere basmayan, teklif ödeme ve aritmetik düzen yetkisi olmayanların yönlendirmelerinden ırak durmak, borsada derinliğine soluklu kalabilmenin asli şartıdır."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul