TCMB BANKA KREDİLERİ EĞİLİM ANKETİ YAYIMLANDI

TCMB, Banka Kredileri Eğilim Anketi'nde, "2021 yılının evvel çeyreğine bağlı beklentiler, diyar içi fonlama koşullarında sıkılaşmanın, diyar dışı fonlama koşullarında ise gevşemenin bitmeme edeceği yönündedir." ifadelerine toprak verildi.

TCMB BANKA KREDİLERİ EĞİLİM ANKETİ YAYIMLANDI
Istanbul

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Banka Kredileri Eğilim Anketi'nde, "2021 yılının evvel çeyreğine bağlı beklentiler, iklim içi fonlama koşullarında sıkılaşmanın, iklim dışı fonlama koşullarında ise gevşemenin bitmeme edeceği yönündedir." ifadelerine toprak verildi.

TCMB, bankaların 2020'nin akıbet çeyreğine bağlı değerlendirmeleri ve 2021'in evvel çeyreğine müteallik beklentilerini içeren Banka Kredileri Eğilim Anketi'ni yayımladı.

Buna göre, 2020 yılının dördüncü çeyreğinde, bankaların işletmelere kullandırdıkları kredilerden, derinliğine vadeli emniyet ve ecnebi servet cinsinden oluşturulan emniyet standartlarında sıkılaşma meydana gelirken, gayrı emniyet türlerinde standartlar iri miktarda bire bir kaldı.

Bireysel krediler düşüncesince standartlar ev ve anahtar emniyet türlerinde bire bir kalırken, gayrı ferdî kredilerde ise gevşetildi. 2021 yılının evvel çeyreği düşüncesince bankaların beklentisi, pres kredilerinde, derinliğine vadeli kredilerde standartların sıkılaşacağı, gayrı emniyet türlerinde iri miktarda bire bir kalacağı anlamında oldu.

Bireysel kredilerde ise beklenti, ev ve anahtar emniyet türlerinde standartların temelde bire bir kalacağı, gayrı ferdî kredilerde ise standartların sıkılaşacağı anlamında gerçekleşti.

İşletme kredilerindeki alakanın artarak çoğalması bekleniyor

Anket neticeleri emniyet talebi açısından incelendiğinde, 2020 yılının dördüncü çeyreğinde, pres kredilerinden ıvır zıvır ve ölçülü ölçekli işletmelere maruz kredilere ve Türk lirası cinsinden oluşturulan kredilere istem arttı, derinliğine vadeli krediler ile ecnebi servet cinsinden oluşturulan kredilere ise istem azaldı.

Bireysel emniyet türlerinde ev ve gayrı ferdî emniyet taleplerinde düşüş başlarken, anahtar kredilerindeki ise artma bitmeme etti.

2021 yılının evvel çeyreğinde, ecnebi servet cinsinden oluşturulan krediler ve derinliğine vadeli krediler dünya gayrı hepsi pres kredilerindeki alakanın artması, hepsi ferdî kredilerde ise alakanın azalması bekleniyor.

Bankaların görüntü ölçü imkanlarının gelişimi incelendiğinde, senenin dördüncü çeyreğinde iklim içi fonlama şartları sıkılaştı, iklim dışı fonlama şartları ise gevşedi.

2021 yılının evvel çeyreğine bağlı beklentiler, iklim içi fonlama koşullarında sıkılaşmanın, iklim dışı fonlama koşullarında ise gevşemenin bitmeme edeceği anlamında oldu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 16:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1