TEK DENETLEME İÇİN HARCANAN 8 MİLYON DOLAR TÜRKİYE'DE KALACAK

TÜBİTAK doğalgaz hatlarını kontrol eden “robot göz” geliştirdi. Türk mühendislerin eseri robot göz 900 sensörüyle kaçağı yakalayacak. 2017 yılında başlanan teknoloji sayesinde, belirli periyodlarda yapılan her denetleme için harcanan 8 milyon dolar ülkede kalacak. TÜBİTAK

TEK DENETLEME İÇİN HARCANAN 8 MİLYON DOLAR TÜRKİYE'DE KALACAK

Hatlardaki doğalgaz kaçakları, TÜBİTAK Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü'nün (RUTE) 4 yıllık çalışma sonucunda geliştirdiği Boru İçi Denetleme Robotu'ndan kaçamayacak. Kısa adı "Robot Göz" olan robot, üzerinde bulunan 900 sensörüyle doğalgaz hattı borularındaki gaz kaçaklarını tespit edecek. TÜBİTAK RUTE'nin İGDAŞ için geliştirdiği, Türk mühendislerin imzasını taşıyan Robot Göz, doğalgaz kaçaklarını anında tespit edecek.

BENZERİ SADECE ABD'DE VAR

TÜBİTAK RUTE Müdürü Mehmet Ali Çimen, Robot Göz'ün 545 kilometre uzunluğundaki hatta denetim yapacağını belirterek "Bu teknolojinin benzeri sadece ABD'de var. Normalde bunları kiralıyorsunuz ve kilometre başına 5.5 milyon ila 8 milyon dolar arasında ücret ödüyorsunuz. Şu anda biz bu teknolojiye sahip olarak dışa bağımlılığı ortadan kaldırmış oluyoruz. Robotumuz aynı zamanda haritalama yapabiliyor. Deprem sonrasında boruların kullanılıp kullanılamayacağını, yer değiştirip değiştirmediğini bu robotla öğrenebileceğiz." dedi.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2021, 16:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1