TİCARET BAKANI PEKCAN, ANTALYA DİPLOMASİ FORUMU'NDA İNGİLTERE İLE İMZALANAN STA'NIN ÖNEMİN

Bakan Pekcan, "İngiltere ile imzalanan STA'nın düet ticaretimizin önündeki esas belirsizlikleri ve engelleri ortadan kaldıran ve gelecekteki ilişkilerimiz düşüncesince berk asliye meydana getiren baş döndürücü ehemmiyetli ortak dönüm noktası olduğuna inanıyorum." dedi.

TİCARET BAKANI PEKCAN, ANTALYA DİPLOMASİ FORUMU'NDA İNGİLTERE İLE İMZALANAN STA'NIN ÖNEMİN
Ankara

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ile İngiltere arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşmasının (STA) önemine ayraç ederek, "STA'nın düet ticaretimizin önündeki esas belirsizlikleri ve engelleri ortadan kaldıran ve gelecekteki ilişkilerimiz düşüncesince berk esas meydana getiren aşırı ehemmiyetli ortak dönüm noktası olduğuna inanıyorum." dedi.

Pekcan, Antalya Diplomasi Forumu'nun (ADF) ortak müddet ilk başlatmış olduğu ve toplumsal medyada derece derece zevk elde eden ADF120Sec (120 Saniye) uygulamasına katılarak, Türkiye-İngiltere ortada imzalanan STA anlaşmasına bağlı mesajını paylaştı.

Pekcan, mesajında, dü diyar arasındaki ticari ilişkilere değinerek, İngiltere'nin, Türkiye'nin en iri ikinci dış satım pazarı olduğunun, bire ortak sürede aşırı ehemmiyetli tecim ve envestisman ortağı bulunduğunun altını çizdi.

İki diyar ortada STA'nın derinliğine icraat ve görüşmeler kararı imzalanmasından mahsus memnuniyeti dile getiren Pekcan, bahis konusu anlaşmanın imzalanamaması biçiminde ihracatın yüzdelik 75'inin gümrük vergisine yayımcı tutulacağına dikkati çekti.

Pekcan, şöyleki bitmeme etti:

"İhracatçılarımız kompetitif şartlarda Birleşik Krallık pazarına girmenin keyfini çıkarmaya bitmeme edecek ve efdal vergilerle karşılaşmayacak. STA'nın düet ticaretimizin önündeki esas belirsizlikleri ve engelleri ortadan kaldıran ve gelecekteki ilişkilerimiz düşüncesince berk esas meydana getiren aşırı ehemmiyetli ortak dönüm noktası olduğuna inanıyorum."

ADF120Sec (120 Saniye) uygulamasına şimdi ilk Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Direktörü Antonio Vitorino, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, OECD Genel Sekreter Yardımcısı Ulrik Vestergaard Knudsen, müverrih ve edip Prof. Dr. İlber Ortaylı kadar arsıulusal bölgede ehemmiyetli şahıslar de katılmıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1