TÜRK BOĞAZLARI MİLLİ SİSTEMLE YÖNETİLECEK: DÜNYANIN EN BÜYÜKLERİNDEN BİRİ...

Türk boğazları, HAVELSAN ana yükleniciliğinde geliştirilen milli sistemle yönetilecek. Yıl sonunda devreye alınması planlanan projede, Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi'nin yazılım, sensörler ve bilişim altyapısı, milli yetkinlikler ve üretim kabiliyetleri göz

TÜRK BOĞAZLARI MİLLİ SİSTEMLE YÖNETİLECEK: DÜNYANIN EN BÜYÜKLERİNDEN BİRİ...

Türk boğazları, HAVELSAN ana yükleniciliğinde geliştirilen milli sistemle yönetilecek. HAVELSAN'dan yapılan açıklamaya göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında, Türk boğazlarının gemi trafiği için şirketin ana yükleniciliğinde milli bir sistem geliştiriliyor.

Yıl sonunda devreye alınması planlanan projede, Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi'nin yazılım, sensörler ve bilişim altyapısı, milli yetkinlikler ve üretim kabiliyetleri göz önünde bulundurularak tasarlandı.

Projede, Gemi Trafik Hizmeti (GTH) Yazılımı HAVELSAN mühendisleri tarafından milli ve yerli olarak geliştirildi. HAVELSAN, ayrıca ASELSAN tarafından üretilen radar, elektro-optik kamera ve radar yön bulucu sistemlerini entegre ederek yerli üretim oranını azami seviyeye çıkaracak.

Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi'yle, gemilerle etkileşim en üst seviyede tutulacak, boğazlardaki tüm gemi trafik hareketlerini milli bir sistemle izlemek, düzenlemek, organize etmek ve yönetmek mümkün olacak.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2021, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1