TÜRK DENİZCİLİK SEKTÖRÜ 'GEMİ ADAMLARI' İHRAÇ EDECEK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan, 'Denizcilik sektöründe gemi adamı istihdamı yüksek gelir ve yurt dışından döviz girdisi getiriyor. Bununla alakalı son 1 yılda 4 tane çok büyük deniz ticaret filosu olan ülkeyle ikili denizcilik anlaşması

TÜRK DENİZCİLİK SEKTÖRÜ 'GEMİ ADAMLARI' İHRAÇ EDECEK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca düzenlenen 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası'ndaki Denizcilik Genel Müdürlüğü standında, soruları yanıtladı.

Gemi adamı istihdamına önem verdiklerini belirten Baylan, şunları söyledi:

"Amacımız orta vadede devletimizin en büyük ihraç kalemlerinden birinin de gemi insanı istihdamının olması. Bununla alakalı son 1 yılda 4 tane çok büyük deniz ticaret filosu olan ülkeyle ikili denizcilik anlaşması yaptık. Denizcilik okullarımızdan mezun olan gemi insanlarımız herhangi bir ilave sertifika veya yeterlilik belgesi aranmadan dünyanın birçok gemisinde çalışabilecekler. Bu da çok ciddi bir istihdam demek. Çünkü denizcilik sektöründe istihdam yüksek gelir ve yurt dışından döviz girdisi getiriyor buna çok önem veriyoruz. İkili anlaşmalarımızı artırdığımız gibi denizcilik okullarımızdaki eğitim kalitesini de artırmaya yönelik çalışmalarımız var."

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2021, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1