TÜRK TOHUM FİRMASI DÜNYADA İLKİ GELİŞTİRDİ

Antalya merkezli Anamas Tohum Ar-Ge Merkezi dünyada bir ilke imza atarak domateste bulunan kahverengi meyve virüsüne karşı dayanıklı tohum geliştirdi. Yüksek ziraat Mühendisi Serkan Kasapoğlu, domates kahverengi meyve virüsünün (TOPRFV) 2014 yılında Ürdün ve İsrail'de ortaya

TÜRK TOHUM FİRMASI DÜNYADA İLKİ GELİŞTİRDİ

Yüksek ziraat Mühendisi Serkan Kasapoğlu, domates kahverengi meyve virüsünün (TOPRFV) 2014 yılında Ürdün ve İsrail'de ortaya çıktığını söyledi. Bu hastalığın ülkemizde ise 2019 yılında seralarda görülmeye başladığını belirten Kasapoğlu, "Bu hastalığa enfekteli tohumlar meyve ve yapraklar bitki kalıntıları ve yabancı otlar bitkilerde hastalık gelişimi kaynağıdır. Temas ile taşınır yayılır" dedi.

'DAYANIKLI TOHUM ELDE ETTİK'

Anamas Tohum Ar-Ge Merkezi ortaklarından yüksek ziraat mühendisi Serkan Ksaapoğlu, buvirüse karşı dayanıklılık çalışmalarınavirüsün raporlandığı ilk günden itibaren çalıştığını söyledi. Firmanın elinde bulunan domates gen havuzunda yapılan taramalar sonucunda bu virüse karşı dayanıklı tohum elde edildiğini de belirten Kasapoğlu, "Özellikle ülkemiz ve farklı ülkelerden alınan (İtalya, İspanya ve Orta Doğu ülkeleri) raporları doğrultusunda tespit edilen domates bitkilerinde farklı seviyelerde dayanıklı olduğu görülmüştür" diyerek geliştirdikleri ar-ge çalışmasının önemine vurgu yaptı.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2021, 09:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1