TÜRKAKIM MÜŞTEREK YAŞINDA

Toplam kapasitesi 31,5 bilyon metreküp bulunan TürkAkım, birbirine koşut bulunan ve değme bir tanesi salname 15,75 bilyon metreküp gaz nakil kapasitesine cemaat dü hattan oluşuyor.

TÜRKAKIM MÜŞTEREK YAŞINDA
Ankara

İstanbul'da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katılmış olduğu resmi açım töreniyle hanuman 2020'de faaliyete güzeşte TürkAkım Açık Deniz Doğalgaz Boru Hattı bir numara yaşını kutluyor.

TürkAkım plan şirketinden meydana getirilen açıklamada görüşlerine toprak sunulan Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller, Gazprom'un aktardığı hep gaz miktarının 2,2 kat, Avrupa'daki piyasaya aktardığı gaz miktarının ise 2,5 kıvrım büyüdüğünü belirtti.

Miller, borazan hattının faaliyette geçmesinden bu yana, Türkiye, Yunanistan ve Kuzey Makedonya'nın da 2020 senesinde Gazprom'dan gaz alımlarını artırdığını kaydetti.

TürkAkım Boru Hattı, Putin'in 1 Aralık 2014'teki Ankara ziyareti esnasında anons edilmiş ve 10 Ekim 2016'da da Türkiye ve Rusya ortada imzalanan hükümetler arası anlaşmayı müteakiben projenin yapımına başlanmıştı.

TürkAkım üstünden ticari gaz aktarımı 1 Ocak 2020'de başlamış, TürkAkım Boru Hattı'nın resmi açılışı ise 8 Ocak 2020'de Putin ile Erdoğan'ın katılmış olduğu törenle gerçekleştirilmişti.

Toplam kapasitesi 31,5 bilyon metreküp bulunan TürkAkım, birbirine koşut bulunan ve değme birisi salname 15,75 bilyon metreküp gaz nakil kapasitesine eş dü hattan oluşuyor. Söz konusu hatların ilki, Türkiye'ye gaz sağlarken, ikinci geçek Avrupa'ya gaz hazırlık geçirmek kadar Türkiye-Bulgaristan sınırına ulaşıyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 20:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1