TÜRKÇİMENTO BAŞKANI YÜCELİK ÇİMENTO MALİYETİNDEKİ ARTIŞA DİKKATİ ÇEKTİ

Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği (TÜRKÇİMENTO) Başkanı Fatih Yücelik, sektördeki maliyetlerin her geçen gün arttığını belirterek, 'Maliyet artışlarını inanın takip bile edemez olduk.' dedi. Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği (TÜRKÇİMENTO) Başkanı Fatih Yücelik,

TÜRKÇİMENTO BAŞKANI YÜCELİK ÇİMENTO MALİYETİNDEKİ ARTIŞA DİKKATİ ÇEKTİ

Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği (TÜRKÇİMENTO) Başkanı Fatih Yücelik, AA muhabirine, Türkiye'de çimento sektörünün yaklaşık 100 yıldır var olduğunu ve ülkenin temellerinde çok büyük katkıları bulunduğunu söyledi.

Özveriyle çalışan bir ağır sanayi sektörü olduklarını anlatan Yücelik, "Ülkemizin üretim kapasitesine baktığımızda dünyanın en büyük 5'inci ve Avrupa'nın en büyük üreticisidir. Sektörümüz yaklaşık 115 milyon ton kapasiteye sahiptir. İç pazar ve ihracatımız yaklaşık 70 ila 80 milyon ton civarında. Geriye kalan 40 milyon ton ise açık kapasite bulunmakta. Devletimiz yatırımlarını artırsa bile kapasitemiz Türkiye'nin her türlü ihtiyacını karşılayabilecek." diye konuştu.

Türk çimento sektörünün ülke ekonomisine yıllık 1,8 milyar dolar civarında getiri sağladığını aktaran Yücelik, son dönemde sektöre yönelik eleştirilere değinerek şunları kaydetti:

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2021, 12:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1