TÜRKİYE DAHA İYİ SINAV VERDİ

Dünyanın virüs salgınıyla durduğu ikinci çeyrekte, Türkiye ekonomisi daha iyi sınav verdi. Çift haneli daralma beklentilerine karşı küçülme 9.9 oldu. Mayıstan sonra başlayan toparlanmayla, 3. çeyrekte verilerin pozitife dönmesi bekleniyor Kovid-19 nedeniyle dünya ekonomilerinde

TÜRKİYE DAHA İYİ SINAV VERDİ

Kovid-19 nedeniyle dünya ekonomilerinde çift haneli daralmalara karşı Türkiye, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın koordinasyonunda alınan önlemlerle daha iyi bir sınav verdi. Ekonomistlerin çift haneli daralma beklentilerine karşı, Türkiye ekonominde ikinci çeyrekte küçülme oranı yüzde 9.9'da kaldı.
Ekonomilerin tamamen kapandığı nisan-mayıs-haziran aylarını kapsayan verilere göre, tarım, bilgi ve iletişim, finans ve sigorta dışında birçok sektör küçüldü. En yüksek daralma ise karantina kapsamındaki yasaklar nedeniyle hizmet sektöründe yaşandı. Türkiye'de büyümenin öncü göstergeleri ihracat, Reel Kesim Güven Endeksi, kapasite kullanım oranı ve Sanayi Üretim Endeksi verilerinin mayıs ayından itibaren yükseliş trendi içinde olduğu göz önüne alındığında ekonominin üçüncü çeyrekten itibaren 'V' tipi toparlanmayla hızla yükselişe geçeceği öngörülüyor.

Son dakika | Bakan Albayrak'tan önemli değerlendirme: Dünya ülkelerine kıyasla iyi bir sonuç verdi | Video

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2020, 07:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul