TÜRKİYE'NİN DEV KOMPOZİT TESİSİ ANKARA'DA ÜRETİME BAŞLADI

TUSAŞ kabilinden kurulan tesis, Türkiye'nin en büyük, dünyanın yegâne yapı altındaki 4'üncü iri kompozit tesisi olma hususi durumunu taşıyor.

TÜRKİYE'NİN DEV KOMPOZİT TESİSİ ANKARA'DA ÜRETİME BAŞLADI
Ankara

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'nin (TUSAŞ), akıbet teknolojiyle donatılan, Türkiye'nin ibdai havacılık projeleri ve küresel havacılık devleri düşüncesince istihsal yapılacak kompozit tesisi Ankara'da üretime başladı.

TUSAŞ, Kahramankazan'daki tarz yerleşkesinde, 181 milyon dolar yatırımla tahminî 100 bin metrekare mestur bölgeye erbap acemi kompozit yatırımını tamamladı. Uçak ve helikopter kıl oranı iklim araçlarının strüktürel parçalarının üretileceği tesis, hayattaki iklim yapısalları kompozit ihtiyacının yüzdelik 2'sini karşılayacak.

TUSAŞ Kompozit İmalat Müdürü Emre Eriş, AA muhabirine, firmanın acemi kompozit binasında üretime başladığını söyledi.

Binada toprak borç ati uygulayım bilimi ürünü birtakım ekipmanların hazırlık periyodunun tamamlandığını ve kurulumlarının sürdüğünü tamlayan Eriş, bu açıdan yüzdelik 70-80'ler seviyesine ulaştıklarını tabir etti.

Eriş, acemi kompozit binasının henüz ilkin geçer kompozit tesislerinin yerini kabul etmek kıl oranı kurulmadığına ayraç ederek şu biçimde konuştu:

"Bu çatı bulunan kompozit istihsal kapasitemizi tahminî 2-2,5 katına çıkaracak beraberinde tesis namına düşünüldü. Halihazırda alınmış, Boeing, Airbus kıl oranı firmalardan mevrut işler var, onlar bu tesiste yapılacak. Kendi ibdai ürünlerimizin strüktürel parçalarının mahsus beraberinde oranı gene bu tesiste üretilecek. Bunlar şirketimizin, ülkenin yarınına bağlı konular. Uzun vadeli düşündüğümüzde kompozitin geleceğiyle ait başta revaçta bulunan husus termoplastik. Bununla ait de tesisimizde asıl beraberinde Ar-Ge yatırımı ve bölgeyi oluşacak."

Gökbey, Boeing ve Airbus düşüncesince üretim

Eriş, tesiste Gökbey helikopterinin halk kompozit parçalarının, Boeing'in uçaklarının kalabalık arama yüzeylerinin üretiminin yapılacağını, Airbus'ın halk geçici uçaklarında kullanılabilecek beraberinde taraf konsepti üstünde çalışmış olduğu Geleceğin Kanadı Projesi'nde TUSAŞ'ın üstlendiği dizayn ve istihsal faaliyetlerinin de gene bu tesiste gerçekleştirileceğini bildirdi.

Şirket namına yerlileştirmeyi baş döndürücü önemsediklerini, müşterilerinin gereksinimlerini karşılayabilecek kabiliyetteki halk evcil tezgahlara tesiste toprak verdiklerini dile getiren Eriş, "En elleme örneği otoklavlar. Otoklavları, Sistem Teknik firmasından aldık. Yazılımı ve özişler sistemiyle evcil beraberinde ürün. Yerli üreticilerimizin ileriye dönük, arsıulusal arenada çıkarlarını henüz elleme gösterebilecekleri gelişimleri sağlamasına ön kadem olmaya çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmayla Sistem Teknik, gayrimenkul dışındaki rastgele beraberinde kompozit üreticisine bu tezgahları verebilir." dedi.

İlk gaye dünyanın yüzdelik 2'si

TUSAŞ'ın istihsal kalitesi ve bilgisiyle evren kompozit piyasasında ehemmiyetli beraberinde oranı bulunduğuna dikkati çekici Eriş, şu değerlendirmede bulundu:

"Bu yetenek artışıyla payın henüz da artmasını bekliyoruz. Hedef, kompozit havacılık yapısallarının tahminî yüzdelik 2'si. Bu asıl beraberinde rakam. Bu, bugünün işleriyle ortaya konulmuş beraberinde rakam. Bu tesisle geleceğe termoplastik yönünde envestisman yaptığımız düşüncesince işler önümüzdeki 10 yılda termoplastiğe kaymaya başladığında en önde revan firmalardan birisi olacağız. Bu tesis bizlere bu pozitif yanları sağlayacak. Termoplastik yönünde alacağımız işlerle ihtimal yüzdelik 2'nin de üstünde olacağız. Hatta TUSAŞ etrafındaki havacılık HUB'ındaki firmaları da yönlendirerek, hemen TUSAŞ değil, Ankara ve Türkiye'nin henüz da şişman hisse alması sağlanabilecek. Hedef ve çalışanlarımız bu yönde."

Emre Eriş, acemi kompozit binasında nice yenilikçi uygulayım bilimi ve konseptin kullanıldığına ayraç ederek, buradaki örneklerin araştırma görevlisi sanayiye aktarılmasının da ehemmiyetli beraberinde yarar bulunduğunu vurguladı.

Türkiye'nin vitrini olacak

Tesisin hususi namına planlandığını tamlayan Eriş, şunları kaydetti:

"Burası, hemen kompozit üretimi düşüncesince işlenmiş beraberinde çatı değil, geri hizmet ameliyat de buradan sağlanacak biçimde planlandı. Ciddi beraberinde boyahane, tahribatsız sağlık muayenesi sistemleri tesise bütünleşmiş edildi. Çok şişman kapsamda düşünülmüş, yavaş yavaş gerçekleştirilmiş beraberinde iş. Yeni kompozit binasının TUSAŞ, Ankara ayrıca Türkiye'deki dört başı mamur kompozit işlerine sergen olmasını bekliyoruz. Dünya çapındaki beraberinde ortaklık buraya vardığında 'Gözüm mestur bu işi TUSAŞ'a veririm, TUSAŞ da bunu gerektiği biçimde araştırma görevlisi uran firmalarına yönlendirir' öngörüsünü peyda etmek istiyoruz. Bu sayede 420 no'lu binada minimum 1000 ferdin çalışmasını öngörüyoruz, araştırma görevlisi sanayiyle bunu 2, 3, 5, 10'a katlayarak asıl beraberinde istihdam yaratmayı hedefliyoruz."

Yeni teknolojilerin evvel yürütüm alanı

Kompozit İmalat Müdürü Türker Dölek de kompozit alanının daim gelişen ve akıbet değişen teknolojinin strateji edilmesi müstelzim beraberinde düzlük bulunduğunu söyledi.

Bu doğrultuda, TUSAŞ namına kompozit tasarım, istihsal ve teknolojilerinde baştan sona günceli yakalamaya ayrıca o değişen teknolojinin büyüme göstermesine önayak olmaya çalıştıklarını tabir fail Dölek, "Bazı teknolojilerin ihtimal de evvel uygulandığı, sahn bulmuş olduğu bölgeler baştan sona tesislerimiz oluyor. Yeni tesisimizde de bu mevzuda ıssız el altında revan nice projeyle mevcuttaki teknolojiyi beraberinde hamle öteye götürecek emek harcamaları sürdürmekteyiz." dedi.

Daha baş döndürücü tümleştirilmiş kompozitlerle baş başa tasarımcıların ve havacılık piyasasının gerekseme duyduğu, mahrukat tüketiminin azaltıldığı, verimin arttığı ve maliyetlerin düşürülmüş olduğu parçaların imalatına müteveccih beraberinde iki plan yürüttüklerini özetleyen Dölek, şu ifadeleri kullandı:

"Bunlar havacılık sektöründeki en şişman oyuncularla çiğin omuza yürüttüğümüz projeler. Kompozit işini anadan görme yöntemlerle yapıyorsanız beraberinde müddet sonraları piyasada yeriniz kalmıyor. Kendinize toprak ayırmak ve geleceği buyurmak istiyorsanız baştan sona beraberinde hamle ileriye gitmeniz gerekiyor. Kompozitte tercih ettiğimiz teknolojilerde minimal vebal ve azami verimle hem müşterilerimizi hem öz ürünlerimizi desteklemekteyiz."

Tüm süreçler simülasyonlarla değerlendirildi

Dölek, acemi kompozit tesisinin dijital, yazılım, teknolojik tezgahlar yönünde bütünleşik, bölgesine önderlik edecek beraberinde yapılış bulunduğunu vurguladı.

"Burasının beraberinde amiral sefine pozisyonunda dört başı mamur sahası sırtlayan, beraberinde bölgelere götürücü tesis olmasını amaçladık." diyen Dölek, şu detayları verdi:

"Kullandığımız 5 çizgi yahut CNC tezgahlar, olabilecek en yukarı düzey yazılımlarla donatıldı. Bunlar çokbilmiş yazılımlarla ve bileşimli zekanın bizlere verdiği iyileştirmelerle güçlendirildi. Hem sayısal tahavvül hem dizayn ekiplerimiz halk süreci, olabilecek en dişi bir duruma getirmeye çalışıyor. Buradaki gaye hem en elleme ürüne en aceleci biçimde iktiran etmek bununla ortak elimizdeki olanakları zorlayarak rakiplerimizin önüne geçip, taraf sanayiyi, memleketimiz ve bulunduğumuz coğrafyadaki teknolojik ilerlemeleri beraberinde bölgelere iletmek ve değerli olmak."

Tesisin tahminî 100 bin metrekarelik bölgede çalışkanlık göstereceğini tamlayan Dölek, buradaki halk evrelerin henüz ilkin simülasyonlarla değerlendirilip doğrulandığını dile getirdi. Türker Dölek, "Özel beraberinde tesis, gözbebeğimiz. 16 yılı fazla süredir TUSAŞ'ta çalışmaktayım. Sürecin yavaş yavaş ilerlediğini, işlerin buralara geldiğini gitmek alım çalım verici. Yaptığımız parçaların bütünü uçuyor, işe gelmekteki en şişman motivasyonum bu. Hatta bazılarının yörüngeye girmiş olduğu güçlü oluyor. Bu sunturlu beraberinde alım çalım kaynağı. Bu çıtayı beraberinde hamle henüz yükseltmek, bu tesisle, acemi teknolojilerle az buçuk henüz ilerletmek biz düşüncesince alım çalım kaynağı. Umarım devletimize, milletimize utangaç olmaksızın üstlendiğimiz bu asıl iyon altından kalkıp beraberinde bölgelere getirebiliriz." sanarak konuştu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1