TÜRKİYE'NİN ENERJİ TALEBİNDE EN ÇABUK ARTIM ELEKTRİKTE OLACAK

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi Direktörü Bora Güray, Türkiye'de en aceleci arzu artışının elektrikte görüleceğini belirterek "Elektriğin enerji talebi içindeki payının 2040'ta %30'a çıkacağını öngörüyoruz" dedi.

TÜRKİYE'NİN ENERJİ TALEBİNDE EN ÇABUK ARTIM ELEKTRİKTE OLACAK
İstanbul

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) Direktörü Bora Şekip Güray, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, Türkiye'de enerji tüketiminin dinç nüfus, gelişen uran ve elektrifikasyonun yaygınlaşması kabil parametrelerin etkisiyle büyümeye bitmeme edeceğini söyledi.

Bu kapsamda, Türkiye'nin dünyada en çabuk büyüyen enerji piyasalarından olacağına ayraç fail Güray, bu büyümenin sürdürülebilir olması düşüncesince sektöre envestisman çekmeye sürdürmek icap ettiğini dile getirdi.

Güray, IICEC'in hazırladığı Türkiye Enerji Görünümü tutanağına göre, Türkiye'nin sonuncu enerji tüketimi içinde elektriğin payının yüzdelik 20 olduğuna dikkati çekerek, şu şekilde konuştu:

"Türkiye'nin sonuncu enerji talebi önümüzdeki 20 yılda tahminî yüzdelik 40 artım gösterirken, cazibe talebi bunun dü sert büyüyecek. Bu artışla, elektriğin sonuncu enerji talebi içindeki payının 2040'ta yüzdelik 30'a çıkacağını öngörüyoruz. Böylece, enerji türleri içinde en çabuk cazibe talebi büyüyecek. Dolayısıyla, cazibe yatırımlarının şebekenin önceliklendirilerek sürdürülmesi ve ilkin yenilenebilir enerji yatırımlarına ciddilik verilmesi ehemmiyet taşıyor. Çalışmalarımıza göre, yel ve gün cazibe üretiminde yüzdelik 11 yöresinde paya sahip. Bu oranın 2040'ta yüzdelik 36'ya çıkacağını öngörüyoruz. Yani, Türkiye'nin elektriğinin üçte çabucak dahası hemen yel ve güneşten karşılanacak. Hidroelektrik, jeotermal enerji ve biyokütleyi de adisyona aldığımızda bu kemiyet yüzdelik 60'a çıkıyor. Yenilenebilir enerjinin payının artarak çoğalması ithal eşme kullanımını azaltmamız ve bu teknolojileri yerlileştirmemiz açısından aşırı kritik. 2040'a derece cazibe sektöründeki envestisman ihtiyacının ise salname 8 bilyon dolar seviyesinde bulunduğunu hesaplıyoruz."

Batarya, geleceğin merkezinde olacak

Yenilenebilir enerji kaynaklarının büyümeye bitmeme etmesi ve sunma güvenliği açısından saf safi patırtı yağı lambası santrallerinin ehemmiyetli gösteriş oynadığını aktaran Güray, bu tesislerin çabucak devreye girip çıkabildiğini ve yenilenebilir kaynakların eğrim üretimini dengeleyebildiğini anlattı.

Güray, saf safi patırtı yağı lambası santrallerinin mecmu cazibe üretimindeki payının yüzdelik 20'ye derece gerilediğini ancak bu santrallerin elastiki istihsal yapabilmesi sebebiyle aşırı ehemmiyetli ortak fonksiyon görmeye bitmeme edeceğini söyledi.

Elektrik üretiminde elastikiyet sağlayacak ortak öteki değişen teknolojinin de pil bulunduğunu kaydeden Güray, "Türkiye'de bu bölgede nice envestisman fırsatı var. Özellikle yerel elektrikli anahtar projesi TOGG, bu işin başlangıcını oluşturacak. TOGG, ulaşımda elektrifikasyonu artıracak. Bu bölgede sağlanacak gelişmeler, pil teknolojisi de engelleme iktisap kılmak enerji depolamada yeni açılımlar yaratacak. Elektrik odaklı ortak gelecekte, ambarlama işin merkezinde olacak." dedi.

Yerli kaynaklar, cazibe fiyatlarında öngörülebilirlik sağlayacak

Güray, yenilenebilir ve yerel kaynaklardan cazibe üretiminin artmasının fiyatlar açısından henüz öngörülebilir ortak proses oluşturacağını tabir etti.

İthal kömür ve saf safi patırtı yağı lambası fiyatlarının aracısız Türkiye'nin kontrolünde belirlenmediğini anımsatan Güray, şu şekilde bitmeme etti:

"Burada arsıulusal piyasalar ve lehçe arz-talep dengesi gösteriş oynuyor. Bu da devir zamane fiyatlarda dalgalanmalara sebep oluyor. Fakat, yenilenebilir enerjide ortak mahrukat maliyeti bulunmadığı düşüncesince öngörülebilir ortak fiyatın oluşmasına yardım sağlıyor. Nükleer santralin de devreye girmesi, yerel istihsal saf gazın cazibe üretiminde kullanılması, yerel kömür ve yenilenebilir kaynaklarla beraberce 2040'ta mecmu cazibe üretiminin yüzdelik 90'ı Türkiye'nin kişi kaynaklarıyla karşılanabilecek. Yerli ve yenilenebilir kaynaklardan üretimin artarak çoğalması cazibe fiyatlarının henüz öngörülebilir yapıya kavuşmasını sağlayacak ve tüketicinin de lehine olacak. Elektrik fiyatının ne derece olacağından ziyade, öngörülebilir olması tamamı ortalık açısından aşırı henüz önemli."

2021, yenilenebilir enerji ve safi patırtı yağı lambası kontratları açısından kritik

Güray, 2021'in elektrikte yenilenebilir üretimin yılı olacağını ancak Türkiye'nin mecmu safi patırtı yağı lambası talebinin üçte birinden fazlasını meydana getiren arsıulusal saf safi patırtı yağı lambası kontratlarının vadelerinin bu sene bitmesi dolayısıyla eleştiri ortak devre yaşanacağını söyledi.

Türkiye'nin saf gazda madun bina yatırımları, eşme çeşitliliği ve Karadeniz'deki safi patırtı yağı lambası keşfiyle kompetitif ortak çevre yapısına intikal düşüncesince koşulları oluşturduğunu aktaran Güray, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin ayrımlı kaynaklardan safi patırtı yağı lambası çekimi düşüncesince fırsatları var. Özellikle dünyada sıvılaştırılmış saf safi patırtı yağı lambası bolluğu bitmeme ediyor. Bundan ahir çağda bundan böyle saf safi patırtı yağı lambası kontratları öncekiler kabil etraflıca vadeli olmayacaktır. Türkiye'nin saf gazda attığı adımlar, endamsız vadeli, kompetitif ve elastiki sözleşme modelleri oluşturulması düşüncesince müzakerelerde elini henüz çelimli bir duruma getiriyor. Bu açıdan, önümüzdeki dönemde, kontratlar ve ışıltı safi patırtı yağı lambası alımlarının oluşturduğu melez ortak modelin ortaya çıkacağını düşünüyorum."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1