TÜRKİYE REKORDAN REKORA KOŞUYOR! SARP SINIR KAPISINDAN AĞZINA KADAR DOLU 715 TIR ÇIKIŞ YAPTI

Türkiye'nin ihracata yönelik hamleleri sonuç vermeye başladı. Bulgaristan'a açılan Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda kilometrelerce uzunlukta TIR kuyruğu oluşurken Türkiye'nin Kafkaslar ve Orta Asya'ya açılan kapısı konumundaki Sarp Sınır Kapısı'ndan aralık ayında ağzına ka

TÜRKİYE REKORDAN REKORA KOŞUYOR! SARP SINIR KAPISINDAN AĞZINA KADAR DOLU 715 TIR ÇIKIŞ YAPTI

Türkiye ekonomide makas değişikliği yaparak yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyüme merkezli bir ekonomik politika izlerken ihracatta rekor yeni rekor getirecek ilk rakamlar gelmeye başladı.

TIR çıkışlarında geçen yıla oranla Avrupa'ya açılan Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda yüzde 56,23, Kapıkule'de ise yüzde 19,46 artış yaşanırken  Türkiye'nin Kafkaslar ve Orta Asya'ya açılan kapısı olan Sarp'ta da benzer bir gelişme yaşanıyor. 

715 DOLU TIR GÖNDERİLDİ

Kaçkar Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünden paylaşılan verilere göre, Sarp Sınır Kapısı'ndan 5 Aralık'ta 715'i ihracat yükleriyle dolu, 3'ü boş olmak üzere 718 tır yurt dışına çıkış yaptı.
Kasım ayında ihracat rekoru kırıldı. Aralık ayında da benzer bir rekorun gelmesi bekleniyor

YENİ REKOR KIRILDI

718 TIR'lık çıkış Sarp Sınır Kapısından bugüne kadar gerçekleşen en fazla geçiş olarak kaydedildi. Daha önceki rekor geçiş, 704 tırla 3 Aralık 2020'de gerçekleşmişti.

Kaçkar Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Recep Bilgin, gazetecilere, Sarp'ın Türkiye'nin Gürcistan'a açılan en önemli kapısı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,

Bilgin, Sarp Sınır Kapısı'na gelen aracın en hızlı şekilde yurt dışına çıkışa hazır olması için tüm personeli motive ederek mevzuat dahilinde işlemlerin en hızlı şekilde yapılmasını sağladıklarını ifade ederek, araçların düzenli ve hızlı geçişi için gereken her şeyi yaptıklarını dile getirdi.

"İHRACAT ÇOK CANLI"

Gürcü gümrük görevlileriyle sürekli istişare içinde işleyişi hızlandırdıklarına işaret eden Bilgin, şunları kaydetti:

"Araçların seri şekilde çıkmasını sağlıyoruz. Yer yer gümrük sahasındaki otomobil peronunda da sahadaki daralmayı, yığılmayı önlemek için tırların çıkışını temin ettik. 250 kapasiteli bir yerde 5 Aralık'ta 718 tır geçişiyle rekor kırdık. Biz o gün 800 araç çıkarmayı hedefledik, sistemden kaynaklanan aksaklıktan dolayı 1-2 saatlik boşluk oldu. O arada hiçbir işlem yapamadık. Arkadaşlarıma fedakarca çalıştıkları için teşekkür ediyorum. Bu durum ülke ekonomisinin ihracatının ne kadar canlı olduğunu, ihracata ne kadar önem verdiğimizi göstermektedir. İhracatımız hızla artmakta, bununla da gurur duyuyoruz."

Bilgin, Aralık 2020'de günlük ortalama tır çıkış sayısının 527 olduğunu, bu yıl aralık ayının ilk 6 gününde ortalama 610 tırın çıkış yaptığını sözlerine ekledi.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2021, 17:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1