Türkiye Rusya'dan şeker ithalatına başladı. 

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin ardından Türkiye'de şeker üretimi düşerken Türkiye tarihinde ilk kez Rusya'dan şeker ithalatına başladı.

Türkiye Rusya'dan şeker ithalatına başladı. 

Rossiyskaya Gazeta’nın aktardığına göre, Tarım Piyasası Koşulları Enstitüsü’nden (İKAR) uzman Yevgeniy İvanov, “İhracattaki artış iç piyasa için çok önemli. Bu fazla şeker ürettiğimiz dördüncü sezon. İç piyasada fiyatlar önemli oranda düştü. Fazla ürün sorununun çözümü için ihracat coğrafyasının genişletilmesi önemli” dedi.

Bakanlık'tan Rusya'dan ithal şeker açıklaması 

Rusya'dan 201 bin ton şeker ithal edilmesine ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Söz konusu ithalat yalanlanmazken, yurt içinde tüketilmek üzere şeker ithalatı yapılmadığı, şeker ithalatının, sadece ihraç edilen işlenmiş mamul ürünlerde kullanıldığı savunuldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Rusya'dan ithal edilen 201 bin ton şekere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, Türkiye'de yurt içinde tüketilmek üzere şeker ithalatı yapılmadığı belirtilerek, "Şeker ithalatı, sadece ihraç edilen işlenmiş mamul ürünlerde kullanılmaktadır. 

2018 yılında yapılan 82,9 milyon dolar değerindeki 201 bin ton ithalata karşılık, 1,9 milyar dolar şekerli mamul ihracatı yapılmıştır" ifadeleri kullanıldı. Açıklama şöyle devam etti:"Bu yöntem ile ülkemiz katma değer oluşturmakta, şekerli mamul ihracatçılarımız dünya ile rekabet etmekte ve ilave döviz girdisi sağlanmaktadır. 

Özellikle belirtmek gerekir ki, ülkemizde 2018-2019 pazarlama yılında pancar şekeri tüketimi, rekor kırarak 2 milyon 455 bin tona ulaşmıştır. Vatandaşlarımız tarafından tüketilen şekerin tamamı da yurt içinde üretilmektedir." 


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı