TÜRKİYE SANAYİ SAHASI SALGININ NEGATİF ETKİLERİNİ ÜSTÜNDEN ATMAYA BİTMEME EDİYOR

Türkiye, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinde yakaladığı yüzdelik 11'lik artma oranıyla, Bulgaristan, Fransa, İtalya, İspanya ve Almanya üzere nice Avrupa ülkesini geride bıraktı.

TÜRKİYE SANAYİ SAHASI SALGININ NEGATİF ETKİLERİNİ ÜSTÜNDEN ATMAYA BİTMEME EDİYOR
Ankara

Yeni insan koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde normalleşme zamanına geçilmesiyle baş başa salname bazda artışını sürdüren sanayi üretim endeksi, Kasım 2020'de ortak esbak senenin bire ortak ayına mucibince yüzdelik 11 artarken, bu bedel "Ocak 2018'den sonraları elde edilmiş en faziletli salname artım oranı" yerine kayıtlara geçti.

Sanayi üretim endeksi salname bazda yüzdelik 11 yükseldi

AA muhabirinin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerinden meydana getirdiği derlemeye göre, Türkiye'de evvel Kovid-19 olayının görüldüğü güzeşte senenin mart ayında salname bazda yüzdelik 1,7 eksilen takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, nisanda da yüzdelik 31,3 geriledi.

Mayısta, ortak esbak yıla mucibince yüzdelik 19,4 sakıt endeks, normalleşme adımlarının etkisiyle güzeşte senenin haziran kocaoğlan bakımından baştan salname bazda yükselmeye başladı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi Haziran 2020'de salname bazda yüzdelik 0,4, temmuzda yüzdelik 4,6, ağustosta yüzdelik 10,6, eylülde yüzdelik 8,3 ve ekimde yüzdelik 10,4 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış endeks, güzeşte senenin son teşrin ayında da salname bazda artışını sürdürdü ve 2019'un bire ortak ayına mucibince yüzdelik 11 yükseldi. Böylece, bahis konusu ay, Ocak 2018'den sonraları verisi açıklayan 34 ayda sanayi üretim endeksinde en faziletli salname artışın kaydedildiği ay oldu.

Öte yandan, zaman ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, maaş bazda, Nisan 2020'de gerçekleşen yüzdelik 30,1'lik kaba düşüşünün arkası sıra mayıs ayından itibaren daima arttı.

Aylık artışın güzeşte sene atık normalleşme adımları sonrası yüzdelik 18,1'i bulmuş olduğu zaman ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, Kasım 2020'de de artışına bitmeme ederek ortak esbak taban mucibince yüzdelik 1,3 yükseliş gösterdi.

Yıllık artışta AB averajları geride bırakıldı

Türkiye, Kasım 2020'de takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinde elde etmiş olduğu salname artışla nice Avrupa ülkesini de geride bıraktı. Sanayi üretim endeksi, ortak esbak senenin bire ortak ayına mucibince Avro Bölgesi'nde yüzdelik 0,6 Avrupa Birliği'nde yüzdelik 0,4 geriledi.

Geçici verilere göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, İrlanda'da, güzeşte senenin son teşrin ayında ortak esbak senenin bire ortak ayına mucibince yüzdelik 40,8 yükseldi.

Bu dönemde, Yunanistan, Polonya, Letonya, Slovakya, Macaristan, Danimarka, Çekya ve Litvanya'da da endekste yüzdelik 0,1 ile yüzdelik 8,8 ortada mütebeddil oranlarda artım kaydedildi.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, Kasım 2020'de ortak esbak senenin bire ortak ayına mucibince Bulgaristan'da yüzdelik 5, Fransa'da yüzdelik 4,9, İtalya'da yüzdelik 4,2 ve İspanya ile Almanya'da yüzdelik 3,7 azaldı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 15:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1