TÜRKSAT MODEL UYDU YARIŞMASI'NDA FİNAL YARIN YAPILACAK

Türksat ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı iş birliğiyle 6'ncısı düzenlenen Türksat Model Uydu Yarışması'nda final yarın gerçekleştirilecek. Türksat'tan yapılan açıklamaya göre, yarın Aksaray Hisar Atış Alanı'nda düzenlenecek uçuş etabıyla gerçek bir uydunun yapım

TÜRKSAT MODEL UYDU YARIŞMASI'NDA FİNAL YARIN YAPILACAK

Türksat'tan yapılan açıklamaya göre, yarın Aksaray Hisar Atış Alanı'nda düzenlenecek uçuş etabıyla gerçek bir uydunun yapım aşamasını tamamlayan genç mühendisler, fırlatılış ve çift yönlü haberleşme bölümlerini de sonuçlandırarak birincilik için yarışacak.

5 yıldır başarıyla düzenlenen ve yüzlerce öğrenciye ev sahipliği yapan Türksat Model Uydu Yarışması'nda uçuş etabı ilk olarak "drone"lar yardımıyla yapılırken geçen yıl model uyduların roketlerle fırlatılmasına sahne olmuştu.

Birçok görev ifa edecek model uydulara bu yıl da yeni görevler eklendi. Bu yılki yarışlarda model uyduların taşıyıcıdan ayrıldıktan sonra 10 saniye askıda kalarak irtifasını sabitleyeceği "bonus görevi" ve uydunun görünürlüğünün artırılması amacıyla atmosferde takibinin net bir şekilde yapılması için "sis kapsülünü aktifleştirme" yarışmacıların ilk kez deneyimleyeceği yeni görevler olacak.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2021, 13:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1