ÜÇ İŞÇİ KONFEDERASYONUNDAN ORTAK 'ASGARİ ÜCRET' AÇIKLAMASI

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan ve DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu 25 Aralık günü TÜRK-İŞ Genel Merkezinde bir araya gelerek 2021 yılında geçerli olacak asgari ücret konusundaki gelişmeler üzerine ortak açıklamada bulundu.

ÜÇ İŞÇİ KONFEDERASYONUNDAN ORTAK 'ASGARİ ÜCRET' AÇIKLAMASI

TÜİK tarafından yapılan bekar bir işçinin aylık yaşama maliyetinin Kasım ayı itibariyle 2 bin 792 TL olduğu açıklamasına değinilen ortak açıklamada şunlar kaydedildi:

“İşçiler ve aileleri için insana yakışır yaşam düzeyini sağlayacak bir asgari ücret belirlenmesi milyonlarca işçinin beklentisi ve ortak talebidir. İşçilere aileleriyle birlikte yeterli yaşam şartlarını sağlayacak bir ücretin güvence altına alınması günümüz yeni Covid-19 salgını döneminde daha da önem kazanmıştır. Üçlü yapıda çalışmalarını sürdüren Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), asgari ücret düzeyinin belirlenmesinde işçilerin ve ailelerinin ihtiyaçlarının dikkate alınması gereğini önemle belirtmektedir. Asgari ücret işçilerin aileleriyle birlikte geçimini sağlayacak ücrettir. Tüm aile bireylerinin hakkı vardır. Pazarlık konusu edilmemelidir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından görev verilen Türkiye İstatistik Kurumu'nca “bekar bir işçi için” hesaplanan” yaşama maliyeti Kasım 2020 ayı itibariyle net 2.792 TL'dir. Açıklanan bu tutarda aile unsuru yoktur, dikkate alınmamıştır. 2020 Aralık ayında gerçekleşecek fiyat artışı ile asgari ücretin geçerli olacağı 2021 yılı muhtemel fiyat artışları da bulunmamaktadır. Bütün bu unsurları kapsayacak bir asgari ücretin, tüm bir yıl boyunca kesintiler nedeniyle azalma olmadan işçinin eline geçmesi sağlanmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2020, 14:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1