VENEZUELA, PARA BİRİMİNDEN ALTI SIFIRI SİLDİ

Dünyanın en yüksek enflasyon oranına sahip Venezuela'da, para biriminden altı sıfır silindi. Para birimi olarak 'bolivar'ı kullanan Venezuela'da altı sıfırın atıldığı yeni banknotlar piyasaya çıktı. Bugüne kadar basılan en yüksek banknot, değerinin dörtte birine denk gele

VENEZUELA, PARA BİRİMİNDEN ALTI SIFIRI SİLDİ

Bugüne kadar basılan en yüksek banknot, değerinin dörtte birine denk gelen 1 milyon bolivardı. Yeni banknotların en yükseği olan 100 bolivar, 25'e dolara yakın bir değere tekabül ediyor.

Bu değişiklik, hem nakit işlemlerini hem de muhasebe hesaplamalarını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Venezuela Merkez Üniversitesinde ekonomi profesörü Jose Guerra, "En önemli ve temel neden, ödeme sistemlerinin zaten çökmüş olması çünkü basamak sayısı ödeme sistemlerini ve matematiği uygulanamaz hale getiriyor." dedi.

Guerra, nakit para temininde yaşanan sıkıntılar sebebiyle çoğu işlemin elektronik olarak ve harcamaların yüzde 60'ından fazlasının ABD doları cinsinden yapıldığını söyledi.

Eski sistemde 2 litrelik bir gazoz 8 milyon bolivardan fazlaya mal olabiliyordu ve bu, müşterilerin kalın bir kağıt tomarıyla ödeme yapmasını gerektiriyordu.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2021, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1