VGP'DE SONA GELİNDİ! KARADENİZ GAZI ÜRETİME BAŞLANMADAN FİYATLARA OLUMLU YANSIYACAK!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK, Türkiye'de doğal gazın vadeli kontratlarla alınıp satılabileceği Vadeli Doğal Gaz Piyasası VGP oluşturulması için çalışmalarında sona geldi. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, 'VGP ile doğal gaz borsasında işlem yapan oyuncular vadeli kontra

VGP'DE SONA GELİNDİ! KARADENİZ GAZI ÜRETİME BAŞLANMADAN FİYATLARA OLUMLU YANSIYACAK!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Türkiye'de doğal gazın vadeli kontratlarla alınıp satılabileceği Vadeli Doğal Gaz Piyasası (VGP) oluşturulması için çalışmalarında sona geldi. Gelecek yıl açılacak VGP'nin doğal gaz borsasında işlem yapan oyuncuların 2023'te sisteme verilmesi planlanan Karadeniz gazının alım ve satımını önceden yapabilmesine imkan verirken bunun fiyatlara da olumlu yansıması bekleniyor.

Türkiye, 1 Eylül 2018'de piyasa için bir ilk niteliğinde olan Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası'nı (OTSP) devreye aldı. EPDK tarafından mevzuat alt yapısı oluşturulan ve Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) bünyesinde bulunan doğal gaz borsasında, 2 yılda 3,2 milyar metreküp doğal gazın ticareti yapılırken yaklaşık 4,7 milyar liralık işlem hacmine ulaşıldı.

Bu dönemde, ortalama gaz referans fiyatı ise bin metreküp için 1460 lira seviyesinde gerçekleşti.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2020, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul