YATIRIMLAR İKİNCİ ÇEYREKTE % 34 ARTTI

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, elektronik haberleşme sektöründe yatırımların bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34 arttığını açıkladı. Bakan Karaismailoğlu, 'Elektronik haberleşme sektöründe yatırımlar hız kesmedi. Y

YATIRIMLAR İKİNCİ ÇEYREKTE % 34 ARTTI
ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, elektronik haberleşme sektöründe yatırımların bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34 arttığını açıkladı. Bakan Karaismailoğlu, "Elektronik haberleşme sektöründe yatırımlar hız kesmedi. Yılın ikinci çeyreğinde elektronik haberleşme sektörünün net satış gelirleri yüzde 18 arttı" dedi. Yakın gelecekte kullanıma sunulacak teknolojilerin sektörün ivmesini artırmasını beklediklerini bildiren Karaismailoğlu, 5G ve yaygınlaşan yüksek hızlı fiber altyapıların ekonomideki toparlanma ve iyileşmeye de pozitif katkı yapacağını belirtti.

3.8 MİLYAR TL YATIRIM
Karaismailoğlu, 2021 yılı ikinci çeyreğinde sektörde net satış gelirlerinin 22.1 milyar lirayı aştığına dikkati çekerek, Türk Telekom ve mobil operatörlerin bu gelirdeki payının 16.1 milyar lira olduğuna işaret etti. Yatırımlarda Kovid-19 salgınının başlangıcından bugüne kadar görülen yüksek büyümenin ikinci çeyrekte de devam ettiğini vurgulayan Karaismailoğlu, "Yatırımlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 34 arttı ve 3.8 milyar lirayı aştı" ifadesini kullandı. Mobil abone sayısının 84.6 milyon olduğu bilgisini de paylaşan Karaismailoğlu, şunları kaydetti: "Abone yaygınlığı yüzde 101.2'dir. Bu abonelerin 78.5 milyonu 4.5G abonesi. Makineler arası iletişim abone sayısı 7 milyona ulaştı. Taşınan mobil numara sayısı toplamda 152.4 milyon olurken, bu çeyrekte ise 2.3 milyon numara taşındı. Toplam genişbant internet abone sayımız, 68.3 milyonu mobil olmak üzere 85.7 milyona çıktı ve bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9.3 artış kaydetti. Abone sayısında en yüksek yüzdesel artış yüzde 32.3 ile 'Eve Kadar Fiber' abone sayısında, müteakiben yüzde 13.6'lık bir oranla da 'Kablo İnternet' abone sayısında gerçekleşti. Sabit genişbant abonelerinin aylık ortalama data kullanımı 211 GByte olurken, mobil abonelerin aylık ortalama kullanımı ise 10.5 GByte'a ulaştı. Ülkemizdeki toplam fiber altyapı uzunluğu yüzde 10.2 oranında artarak 445 bin kilometreyi geçti."

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2021, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1