YENİDEN YAPILANDIRILAN TÜRK EXİMBANK İLE İHRACATTA YENİ DÖNEM

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, Bankanın, ???????Stratejik Dönüşüm Programı kapsamında uygulamaya koyduğu yeni hizmetleri ve yenilenen yüzüyle Türkiye'nin ihracat odaklı büyüme stratejisine daha etkin katkı sağlayacağını ifade etti.

YENİDEN YAPILANDIRILAN TÜRK EXİMBANK İLE İHRACATTA YENİ DÖNEM

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, Bankanın, ???????Stratejik Dönüşüm Programı kapsamında uygulamaya koyduğu yeni hizmetleri ve yenilenen yüzüyle Türkiye'nin ihracat odaklı büyüme stratejisine daha etkin katkı sağlayacağını ifade etti.

Güney, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 12 Mart'ta açıkladığı Ekonomi Reform Paketi'nde yer alan "Türk Eximbank'ın küresel iyi uygulamalar doğrultusunda yeniden yapılandırılması" hedefi kapsamında Bankada "Stratejik Dönüşüm Programı" başlatıldığını belirtti.

"Bankamız, yeniden yapılanmayla, Türkiye'nin ihracat stratejilerine uygun şekilde katma değerli ürün ve hizmet ihracatı yapan firmaları proaktif yaklaşımla önceliklendirerek, daha etkin ve verimli destek sağlayacak." ifadesini kullanan Güney, bu çerçevede birçok önemli kolaylığın sağlandığını bildirdi.

Türk Eximbank Stratejik Dönüşüm Programı'nın kilometre taşını "Yeniden Yapılanma Kanun Teklifi"nin oluşturduğunu ifade eden Güney, TBMM'de kabul edilerek yürürlüğe giren kanuni düzenlemeyle Bankaya diğer kamu bankalarının sahip olduğu istisna ve muafiyetlerin sağlandığına dikkati çekti. Güney, "Böylece Türk Eximbank'ın Türk ihracatçılarının ihtiyaçları doğrultusunda daha hızlı ve kaliteli hizmet sunacak uygulamaları hayata geçirmesinin önü açılmıştır." değerlendirmesinde bulundu.

Yeniden yapılanmayla ihracatçıların finansmana erişiminde dijitalleşme yoluyla bürokrasinin azaltıldığını ve süreçlerin hızlandırıldığını bildiren Güney, bu şekilde hizmet altyapısının ve ihracatçı memnuniyetinin iyileştirilmesinin sağlanacağını belirtti.

"Türk ihracatçılarının küresel rekabet güçlerinin artırılması amaçlandı"

Türk Eximbank'ın, ihracatı desteklemek üzere ayırdığı kaynakların daralmasına yol açan birtakım mali yükümlülüklerden istisna tutularak ihracatçılara önemli kolaylık sağlandığına işaret eden Güney, "İhracatçılarımıza ayrılan kaynakların artırılması ve bazı vergisel maliyetlerin azaltılması yoluyla Türk ihracatçılarının küresel rekabet güçlerinin artırılması amaçlanmıştır." ifadesini kullandı.

Güney, ihracatçıların finansmana erişimini kolaylaştırmak ve kredi teminat sorunlarının çözümüne katkı sağlamak amacıyla, Ticaret Bakanlığının koordinasyonunda, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Türk Eximbank ortaklığıyla İhracatı Geliştirme AŞ'nin kurulmasıyla ihracatta yeni bir dönemin başlatıldığını bildirdi.

Güney, şirketin, Türkiye'nin, ihracatın tabana yayılması ve sürdürülebilir ihracat artışı hedefleri doğrultusunda firmaların ihracat hacimlerinin ve kapasitelerinin artırılmasına yönelik ihtiyaç duydukları finansmana erişim için gerekli teminatın sağlanması amacıyla kurulduğunu kaydetti.

Ali Güney, "Türkiye İhracatı Geliştirme AŞ, ihracatçılarımıza sürekli kefalet desteği sağlayarak finansmana erişimi kolaylaştıracak ve Türk Eximbank ile birlikte ülkemizin ihracat stratejilerini gerçekleştirmede önemli katkılarda bulunacak." değerlendirmesinde bulundu.

"Dijitalleşmeyle ihracatçılar Türk Eximbank ürün ve hizmetlerine daha kolay ulaşabiliyor"

Stratejik Dönüşüm Programı ile Türk Eximbank'ın dijitalleşme odaklı bir yaklaşımı benimsediğini belirten Güney, şunları kaydetti:

"Yeniden yapılanan Türk Eximbank, dijital odaklı bir yaklaşımla hem süreçlerini yalınlaştırıp hızlandırırken hem de ihracatçılara şube bağımlılığı olmadan hizmet sunabilir bir yapıya kavuşmak için yeni web sitesi ve mobil şubesini hizmete almıştır. İhracatçılarımızın, 'https://esube.eximbank.gov.tr' internet adresinden ulaşabilecekleri internet şubesi ve Türk Eximbank mobil şubesi ile birçok işlemin kolayca yapılması sağlanmıştır. Öte yandan, ihracatçılarımız yeni fonksiyonlar sayesinde daha kapsamlı işlemler gerçekleştirerek finansmana daha kolay erişebilmektedir."

Dijitalleşmeyle ihracatçıların Türk Eximbank ürün ve hizmetlerine daha kolay ulaşmasının sağlandığını vurgulayan Güney, süreçleri sadeleştirici ve hizmet kalitesini artırıcı adımlar atıldığını, başvurularda istenen evrak sayısı ve sürelerin azaltıldığını bildirdi.

Güney, ihracatçılar için başvuru süreçlerinin de kolay ve hızlı hale getirildiğini belirtti.

Kaynak: SONDAKIKA.COM

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2021, 11:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1