'YEŞİL ALTIN' OLARAK BİLİNEN BAMYA, KİLOSU 30 LİRADAN ALICISIYLA BULUŞUYOR

Samsun'da tezgahlar bamyalarla dolmaya başladı. Sokakta köylü kadınlar tarafından satışa sunulan bamyanın kilosu 30 liradan alıcı buluyor.

'YEŞİL ALTIN' OLARAK BİLİNEN BAMYA, KİLOSU 30 LİRADAN ALICISIYLA BULUŞUYOR

Samsunlu kadınlar ve bazı öğrenciler evlerine ekonomik destek sağlamak amacıyla bahçelerinde yetiştirdikleri bamyaları şehir merkezindeki kaldırımlarda satıyor. Yılın altıncı ayından itibaren Samsun'un şehir merkezindeki işlek caddelere konuşlanan satıcılar, yetiştirdikleri bamyaları tezgahlarından alıcılara ulaştırıyor. Yarım kiloluk poşetler halinde hazırlanan bamyaların paket fiyatı boyutlarına göre 5 TL'den başlayıp, 15 TL'ye kadar çıkıyor.

'Yeşil altın' olarak bilinen bamya, kilosu 30 liradan tezgahlara indi

"BAMYADA BOY BÜYÜDÜKÇE FİYAT DÜŞÜYOR"

Günde 100-200 TL arasında satış gerçekleştirdiklerini ifade eden lise 4. sınıf öğrencisi Polat Kabadayı, "Bamya satışları şu anda düşük gidiyor. Yeni yeni işler açılıyor. Tek tük alanlar oluyor ama genelde ucuza almak istiyorlar. Büyük bamyalar 5 TL, orta boy bamyalar 7,5-10 TL, küçük boy bamyalar ise 15 TL'den satılıyor. Bamyada boy büyüdükçe fiyat düşüyor çünkü en değerlileri en küçük boydakiler oluyor. Küçük bamyalar daha çok rağbet görüyor. Daha lezzetli olduğu da söyleniyor. Ben lise son sınıf öğrencisiyim. Her sene bamya satıyorum. Ailem topluyor ben de onlara destek olmak için satıyorum. Günde 100 TL ile 200 TL arasında satış yapıyoruz. Bamya toplamak çok zahmetli bir iş. Güneşin altında toplamak, temizlemek, paketlemek büyük çaba gerektiriyor. İnsanların bamya fiyatlarını pahalı bulması, olmayacak ucuzlukta fiyat biçmesi bizi üzüyor. Zahmetli bir ürün olduğunu anlatıyoruz ama insanlar buna bakmıyorlar. Sürekli indirim yapmaya çalışıyorlar bu da bizi zorluyor. Emeğimizin karşılığını verseler çalışmaktan hiç yorulmayız" dedi.

'Yeşil altın' olarak bilinen bamya, kilosu 30 liradan tezgahlara indi

VATANDAŞLAR FİYATLARI PAHALI BULUYOR

Vatandaşlar ise bamya fiyatlarını şu an için pahalı buluyor. Bamya satın alan bir vatandaş, "Fiyatlar biraz pahalı ama bamyanın zahmeti de çok. Geçen sene de aynı fiyata ürün satılıyordu. Köylüler de bunu büyük zahmet ile topluyorlar. Ben bamyanın sulu yemeğini yapmayı biliyorum. Aslında kızarma ve turşu da yapılıyormuş. Onlar da güzeldir diye düşünüyorum." dedi.

'Yeşil altın' olarak bilinen bamya, kilosu 30 liradan tezgahlara indi  Yeşil altın olarak bilinen bamya, kilosu 30 liradan alıcısıyla buluşuyor  Yeşil altın olarak bilinen bamya, kilosu 30 liradan alıcısıyla buluşuyor  Yeşil altın olarak bilinen bamya, kilosu 30 liradan alıcısıyla buluşuyor  Yeşil altın olarak bilinen bamya, kilosu 30 liradan alıcısıyla buluşuyor

Kaynak: SONDAKIKA.COM

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2021, 14:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1