'YOMRA ELMASI' COĞRAFİ İŞARET TESCİL VESİKASI ALDI

Trabzon'un Yomra kazasının ismiyle özdeşleşen "Yomra elması"na, coğrafi işaret vesikası verildi.

'YOMRA ELMASI' COĞRAFİ İŞARET TESCİL VESİKASI ALDI
Trabzon

Yomra Belediyesinden meydana getirilen açıklamaya göre, kaza belediyesinin girişimleri sonucunda Yomra elması Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillenerek coğrafi işaret vesikası aldı.

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, Yomra Elması Coğrafi İşaret Tescil Belgesini, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Asan'dan konfirmasyon aldı.

Açıklamada görüşlerine arazi sunulan Belediye Başkanı Bıyık, Yomra elmasının hem Trabzon bununla birlikte Türkiye genelinde birlikte bellik olması düşüncesince emek vermek yürüteceklerini belirtti.

İlçeye adını sağlayan ve kaza haricinde yetişmeyen elmanın coğrafi mahsul tescil vesikası bulunmamasının kendileri düşüncesince nakıs bulunduğunu vurgulayan Bıyık, "Akçaabat'ın köftesi, Vakfıkebir'in ekmeği, Tonya'nın sadeyağ tescilli iken Yomra elmasının da tescilli olması gerekiyordu. Bunun düşüncesince harekete geçerek başvurumuzu yaptık. Uzun devam eden uğraşlarımız kararı coğrafi işaret tescilini almış bulunuyoruz." ifadesini kullandı.

Yomra elmasının yaygınlaştırılması düşüncesince emek vermek yaptıklarının altını çizen Bıyık, şu değerlendirmede bulundu:

"İlçemiz adını bu elmadan almış lakin Yomra'da bu elmayı anmak baş döndürücü bedava değil. Adeta nesli bitkinleşmek üzereydi diyebiliriz. Bu ehemmiyetli meyveyi esermek düşüncesince önceki aşamada birlikte dikmelik oluşturduk. Burada 2 bin elma fidesi diktik ve bunları Yomra elması ile aş yaptık. Şimdi yetişmelerini bekliyoruz. Belli birlikte seviyeye geldiklerinde halkımıza dağıtacağız. İlçemizin rastgele köşesinde bu meyvenin görünür olmasını amaçlıyoruz. Yomra elması toplanıp kenara koyulduğunda şita boyu ferah ferah korunum edilebilen ve durdukça içerisindeki çekirdekleri eriyerek çekirdeksiz bir duruma mevrut birlikte meyve. Ayrıca afiyet sebebi ile ehemmiyetli yararları bulunduğu laboratuvar emekleri ile kanıtlanmış. Herkesin bu meyveyi bilmesini, tatmasını sağlayacağız. Yomra haricinde yetişmeyen bu meyvenin Yomralılar düşüncesince birlikte iyilik deposu olmasını amaçlıyoruz."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 15:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1