YURT DIŞI GERİ HİZMET MERKEZLERİNİN TÜRKİYE'NİN İHRACATINI ÇOĞALTMASI BEKLENİYOR

Batu International Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, "Yurt dışı geri hizmet merkezleri, başta müheyya giysi sektöründe havale süreçlerini kısaltacağı düşüncesince e-ihracat oranlarını artıracaktır"

YURT DIŞI GERİ HİZMET MERKEZLERİNİN TÜRKİYE'NİN İHRACATINI ÇOĞALTMASI BEKLENİYOR
istanbul

Ağırlıklı adına AB devletleri ile Türkiye ortada bütünleşmiş nakliyat hizmetleri verici Batu International Logistics'in Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2019'da 76,7 bilyon doları bulan 27 AB ülkesine ihracatın, diyar dışı geri işlev merkezleri yardımıyla çelimsiz müddette 100 bilyon dolar civarına çıkabileceğini belirterek, "Orta ve etraflıca vadede bu rakam, aşırı henüz erdemli seviyelere ulaşabilir." dedi.

Taner Ankara, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, ihraç ürünlerine bağlı depolama, yükleme-boşaltma, elleçleme, sevkiyat, ağırlık kombinasyon ve ayırma benzer hizmetleri sunacak diyar dışı geri işlev merkezlerinin, Türkiye'nin rakiplik enerjisini Avrupa'da da ehemmiyetli miktarda artıracağını vurguladı.

Türkiye'nin AB pazarına yakınlığının iri ortak üstünlük olduğunu, diyar dışı geri işlev merkezleri yaşama geçirildiğinde bu avantajın aşırı henüz ehemmiyetli bir duruma geleceğini tamlayan Ankara, diyar dışı geri işlev merkezlerinin birer dağıtma merkezi rolü üstleneceğini, böylelikle Türkiye'nin AB pazarında başka devletlere gereğince aşırı henüz aceleci akıntı edebileceğini söyledi.

2020'de pandemi dolayısıyla toptan ticaretin ağır adına azaldığını, bundan dolayı Türkiye-AB ticaretinde 2019 verilerini temel almanın henüz dosdoğru olacağını aktaran Ankara, Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, 27 AB ülkesinin, 2019'da Birlik dışından 1,9 trilyon avroluk dış alım yaptığını, bu yönüyle AB pazarının Türkiye açısından aşırı iri ortak gizil barındırdığını vurguladı.

Ankara, şunları kaydetti:

"TÜİK verilerine göre, 2019'da 76,7 bilyon doları bulan 27 AB ülkesine ihracat, diyar dışı geri işlev merkezleri yardımıyla çelimsiz müddette 100 bilyon dolar civarına çıkabilir. Orta ve etraflıca vadede bu rakam, aşırı henüz erdemli seviyelere ulaşabilir. Türkiye, AB'nin ithalatından 2019'da çabucak yüzdelik 4 hisse aldı. Bu yönüyle gidilecek kez aşırı uzun. Türkiye, AB'nin 6'ncı iri dış alım ortağı iken, AB ise 42,5'lik hisse ile Türkiye'nin en iri ihracat pazarı durumunda."

Almanya ilkin peyda etmek kıl payı AB vatanlarında milyonlarca Türk asıllı vatandaşın yaşadığını, bunun da e-ihracat açısından Türkiye'ye iri fırsatlar sunacağını tabir fail Ankara, diyar dışı geri işlev merkezlerinin, bilhassa anık çul sektöründe ısmarlama süreçlerini kısaltacağı düşüncesince e-ihracat oranlarını artıracağını söyledi.

Merkez başına 5 milyon dolar ücretinde destek

Taner Ankara, diyar dışı geri işlev merkezlerinin desteklenmesi ile ilgilendiren Cumhurbaşkanı kararının Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsattı.

Söz konusu karara göre, diyar dışı geri işlev merkezlerinin faaliyete geçirilmesine müteveccih kurulum, enformatik müdahale yatırım, müsaade ve müsaade giderleri yüzdelik 70 oranında ve biçim başına en ortak tomar 5 milyon dolar ücretinde desteklenecek.

Doğrudan yahut diyar haricinde çalışkanlık yayınlayan şirketleri yada şubeleri kanalıyla açtıkları birimlerin vergileri müdahale kira, komisyon, kullanma giderleri kapsamında dayanak noktası miktar ve ücreti önceki 2 sene yüzdelik 70, başka seneler yüzdelik 50 ve diyar dışı geri işlev merkezi başına salname en ortak tomar 3 milyon dolar adına belirlendi.

5 yıla denli arttırma dayanak noktası verilebilecek

Reklam, lansman ve marketing faaliyetleriyle müşavirlik hizmeti alımına müteveccih masraflar ve Ticaret Bakanlığınca belirlenecek koşullara akıllıca adına istihdam edilen en ortak tomar 10 ferdin brüt ücretine, salname ad başı 100 bin doları geçmemek kaydıyla önceki dü sene yüzdelik 70, başka seneler yüzdelik 50 ve diyar dışı geri işlev merkezi başına salname en ortak tomar 700 bin dolar dayanak noktası sağlanacak.

Kira, komite ve kullanma giderleri ile reklam, lansman ve marketing faaliyetleri giderlerine bağlı desteklerden 5 sene süreyle yararlanılabilecek.

Kullanıcıların gümrükleme ve genelgeyle belirlenen başka giderleri salname en ortak tomar 100 bin dolar desteklenecek, desteklenme süresi en ortak tomar 5 sene olacak.

Bakanlık, sonuç 3 salname averaj sığa kullanma payı minimum yüzdelik 50 olanlara 5 yıla denli arttırma dayanak noktası süresi verebilecek, bütün dayanak noktası süresi 10 yılı aşmayacak.

Başvurular Ticaret Bakanlığına yapılacak

Yurt dışı geri işlev merkezinin dayanak noktası kapsamına katılması düşüncesince teşrikimesai kuruluşlarınca yapılabilirlik tutanağı hazırlanarak bilgileri genelgede belirlenen projeyle Ticaret Bakanlığına başvurulması ve bu projenin Bakanlıkça akıllıca bulunması gerekecek.

Destek kapsamına tahsil edilen geri işlev merkezleri; tecim müşavirliği, ataşelikler yahut Bakanlık temsilcisinin eş güdüm ve denetimine yayımcı olacak.

En ortak tomar 6 diyar dışı geri işlev merkezi desteklenecek. Süresi bitmeden dayanak noktası kapsamından çıkarılan diyar dışı geri işlev merkezi hesabına Bakanlık, toy ortak merkezi dayanak noktası kapsamına alabilecek.

Yurt dışı geri işlev merkezlerinde çabucak Türk ihraç ürünlerine geri işlev iş verilebilecek.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1