Denizyolu Taşımacılığının Avantajları Nelerdir?

Denizyolu Taşımacılığının Avantajları Nelerdir?

Taşımacılık faaliyetleri kara, demir, hava ve deniz yolu olmak üzere farklı yollar üzerinden gerçekleştirilir. Her bir taşıma yolunun kendi içinde avantajları ve dezavantajları bulunur. Taşıma kapasitesinin yüksek olması, farklı yüklere göre farklı tonajda gemilerin yer alması ve enerji maliyetinin görece daha ekonomik oluşu, denizyolu ile gerçekleştirilen taşıma hizmetlerini öne çıkarır. Denizyolu taşımacılığı, büyük hacimli yüklerin daha düşük maliyetlerle taşınmasına olanak sağlamasıyla dünya ticaretinde önemli bir yere sahiptir. Denizyolu taşımacılığı sefer yerlerine, işletme şekillerine, yük ve gemi türlerini göre alt başlıklara ayrılır.

Denizyolu Taşımacılığı Nedir?

Su yolu taşımacılığı olarak da bilinen deniz taşımacılığı sefer yerlerine göre iç, dış, transit, yabancı limanlar arası ve uluslararası taşımacılık; işletme şekillerine göre düzensiz sefer ve düzenli hat taşımacılığı; yük ve gemi türlerine göre kuru yük, sıvı yük, konteyner, Ro-Ro ve karma taşımacılık olarak alt başlıklara ayrılır. İç taşımacılık ülke suları içinde, dış taşımacılık ithalat ve ihracat mallarının taşınmasını, transit taşımacılık taşımanın başlangıç ve bitiş noktasının ülke sınırları dışında olmasıdır. Bir geminin kıyısı olan bir ülkeye taşımacılık yapması olan uluslararası taşımacılık en yaygın olan türdür. Tramp ve tarifesiz taşımacılık olarak da bilinen düzensiz sefer, belirli bir programa bağlı olmayan ve yükün önemli olduğu denizyolu taşımacılığıdır. Burada gemilerin çıkışı yüklemenin tamamlanmasıyla gerçekleştirilir. Diğer isimleri tarifeli taşımacılık ve lineer olan düzenli hat taşımacılığında belirli limanlar arasında haftalık ve aylık seferler ile gerçekleştirilir. Burada geminin dolup dolmaması önemsizdir ve zamanı gelince programa uyulması esastır.

Yük ve Gemi Türlerine Göre Denizyolu Taşımacılığı

Deniz yolu taşımacılığı aracılığıyla dökme ve genel yük adı altında birçok yük taşınabilir. Bütün yük olarak da bilinen dökme yükler, kuru ve sıvı olarak ayrılır. Kuru yükler arasında tahıl, maden cevherleri, orman ürünleri, ambalajsız ve ambalajlı ürünler gibi; sıvı yükler arasında sıvı yağ, ham petrol, içecek maddeleri gibi yükler yer alır. Sıvı yüklerin gemilerle taşınması için LPG, LNG, su, şarap, kimyasal tankerler kullanılır. Genel yükler ise dondurulmuş, karışık, konteyner yükleri olarak ayrılır. Denizyolu konteyner taşımacılığı farklı malların bir arada taşınmasını sağlayan ve yeniden kullanılabilen konteynerler ile gerçekleştirilir. Konteynerler sayesinde yükler daha güvenli şekilde taşınabilirken; teknolojinin gelişmesiyle konteyner taşımacılığında standardizasyonun oluşturulması yükleme hızını olumlu etkiler. Ro-Ro gemileri ile taşıma seçeneği deniz yolu ile karayolunun bağlandığı taşımadır. Diğer adı kombine olan karma taşımacılıkta çok amaçlı özel gemiler sayesinde farklı dökme yükler taşınabilir.

Denizyolu Taşımacılığını Öne Çıkaran Avantajlar

Denizyolunun birçok malzemeyi ve ürünü uygun maliyetlerle taşıma imkânı sunması, bu taşımacılığı özellikle dünya ticaretinde önemli bir yere koyar. Denizyolu üzerinden lojistik faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinin başlıca avantajları;

  • Denizyolu taşımacılığının öne çıkan ilk avantajı düşük maliyetidir. Bu sayede büyük hacimli
    taşımalar için oldukça uygundur. Denizyolu demiryoluna göre 3,5; havayoluna göre 22; karayoluna göre 7 kat daha az maliyetlidir.
  • Dünyanın ¾’ ü denizlerle kaplı olduğundan birçok ülke veya bölge arasında denizler yer alır.
    Sonuç olarak bunlar arasında taşımacılık sadece deniz ve havayolu ile sağlanabilir.
  • Uluslararası denizyolu taşımacılığı, diğer türlere göre politik gerginlikten daha uzak ve emniyetlidir.
  • Yükleme- boşaltma tekniklerinin gelişmiş olması ve uygun limanların bulunması sayesinde denizyolu üzerinden taşımacılık hızlı gerçekleşir.

Denizyolu taşımacılığı fiyatlarında birden fazla unsurun etkisi bulunur. Ürünün boyutu ve ağırlığı, taşıma süresi ve varış limanı gibi unsurlar, taşıma maliyetinin belirler. Lojistik faaliyetlerinde maliyetin düşük olması önemli bir unsurken; profesyonel ve güvenilir bir taşımacılığın gerçekleştirilmesi de gerekir. Uzman ve profesyonel ekibi ile denizyolu taşımacılığında güvenilir çözüm ortağınız olarak SerTrans ile iletişime geçebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2021, 20:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1