Gençlik Göklerde

Dünya Havacı Kadınlar Haftası 2017 Ödülleri

Baronesse Raymonde de LaROCH’un dünyanın ilk kadın pilotu olarak lisanslandırıldığı 8 Mart 1910 günün yüz yıldönümünün kutlandığı 2010 yılından sonra, merkezi Kanada’da bulunan “Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü - Institute for Woman of Aviation Worldwide (iWOAW)” koordinesinde 8 Mart’ı kapsayan hafta içinde dünya genelinde,

 Havacılığa kadın katkısı tarihinin anılması,

 Kadınlar arasında havacılıktaki fırsatlar hakkında farkındalığın artırılması,

 Tüm endüstriyi kapsayan işbirlikleri ile havacı kadınlar tarafından geleceğin şekillendirilmesi, için etkinlikler düzenlenmektedir. “Dünya Havacı Kadınlar Haftası - Women Of Aviation Worldwide (WOAW) Week” adı verilen bu hafta her yıl farklı ve anlamlı bir tema ile düzenlenmektedir.

Türkiye, ilk iki yılda kazandığı başarılar etkisi ile Dünya Havacı Kadınlar Haftasına bu yıl ülke genelinde üçüncü kez katılım göstermiştir.

Bu yıl, her yıl olduğu gibi ülke genelindeki etkinliklere kişisel olanaklar çerçevesinde katkı sağlanmış ve,

 Ankara’da planlanan 5 adet,

 Antalya bölgesinde planlanan 31 adet,

 Bursa’da planlanan 3 adet,

 İzmir’de planlanan 3 adet,

 Konya’da planlanan 4 adet,

resmi etkinlik yapılmıştır.

Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu 29 Mart 2017 günü paylaşılan “VII. Dünya Havacı Kadınlar Haftası Ödülleri” duyurusu kapsamında,

 Afrika ve Asya, Avrupa, Amerika ve Okyanusya'da toplam 148 mekanda her yaşta kadını havacılık ve uzay ile tanıştırıp bilgilendirmek üzere tasarlanmış etkinliklere katılım beklenenin de üzerinde olduğu,

 Dünya genelinde 53 bin üzerinde katılım sağlanan bu etkinliklere katılanlar havacılık ve uzay ilişkili endüstri tesisleri ziyareti, havacı kadın rol modelleriyle tanışma, çeşitli beceriler deneyimleme ve park halindeki hava araçlarını inceleme fırsatı yakaladı. Küçük uçaklarla gerçekleştirilen "İleri Uçur® - Fly It Forward®" etkinliklerine daha önce hiç uçmamış 9056 genç kız ve çocuk katıldığı, belirtilmiştir. Ayrıca; VII. Dünya Havacı Kadınlar Haftası’nın en fazla etkinlik düzenleyen ülkesi de Türkiye olmuştur.

Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü’nün 2017 yılı etkinlikleri sonucu yaptığı değerlendirmeye göre belirlenen “VII. Dünya Havacı Kadınlar Haftası Ödülleri” kapsamında,

 “Dünyanın En Kadın Pilot Dostu Havalimanı - Most Female Pilot Friendly Airport Worldwide” : Albuquerque, NM – USA (hosted by Del Sol Aviation & Cutter Aviation)

 “Dünyanın En Fazla Adanmış Kadın Pilotu - Most Dedicated Female Pilot Worldwide” : Dianna Stanger, Port Lavaca – USA

 “Dünyanın En Fazla Destek Sağlayan Erkek Pilotu - Most Supportive Male Pilot Worldwide” : Sylvain Cantan – Bozas – France

 “Dünyanın En Üretken Organizatörü (İleri Uçur® Uçuşları dahil etkinlik) - Most Productive Organizer Worldwide (activity including Fly It Forward® flights)” : Marguerite Varin – Lachute – Canada

 “Dünyanın En Beğenilen Organizatörü (diğer (uçuşsuz) etkinlik) - Most Acclaimed Organizer Worldwide (other (non-flying) activity)”,

o Kazanan: THK Antalya Şubesi adına Vasıf Yuceliş – Antalya – Turkey

seçilmişlerdir.

Belirlenen ödül kategorilerinde,  

 Haftanın Fotoğrafı Üçüncüsü : Ceyda ATMIŞ - Antalya– Turkey

Türkiye’den kazananlar olarak belirlenmiştir.

Kategorilerinde kupa, ödül ve burs kazananlara bu ödülleri, Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü tarafından 24-26 Mayıs 2017 günleri arasında Vancouver, BC-Kanada’da düzenlenen " Havacılık & Uzay Endüstrisinde Toplumsal Cinsiyet Dengesi - Air & Space Industry Symposium on Gender Balance” isimli sempozyum sırasında teslim edilmiştir.

Konu ile ilgili diğer tüm detaylar, Dünya Havacı Kadınlar Haftası web sitesinin "53,000 Convened In 148 Venues Across The World To Celebrate WOAW Week 2017" başlıklı bildirisinde yayınlanmıştır.

Gelecek yıl, “VIII. Dünya Havacı Kadınlar Haftası”, Kanada Kraliyet Hava Kuvvetlerinden ödünç alınan bir Sabre jet ile Jacqueline Cochran’ın 1953 yılında geçekleştirdiği ilk ses süstü (supersonic) ilk uçuşu anısına 5-11 Mart 2018 arasında düzenlenecektir.

NOT (*) : Türkiye’nin önceki Dünya Havacı Kadınlar Haftası başarıları şu şekildedir:

· Dünya Havacı Kadınlar Haftası 2015 için 4 ilde 9 etkinlik (hepsi pembe kağıt uçak uçurma) düzenlemiştir. Bu konuda Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü’nün açtığı video yarışmasında,

o BİTES Savunma, Havacılık & Uzay Şirketi (Ankara) birincilik, etkinlik videosu

o Maltepe Üniversitesi ikincilik,

o Özyegin Üniversitesi üçüncülük, ödülünü kazanmışlardı.

· Dünya Havacı Kadınlar Haftası 2016 sırasında ise, 5 ilde 26 etkinlik düzenlenmiştir. Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü’nün 7 kategoride verdiği dünya ödülünden,

o “Dünyanın En Üretken Organizatörü” ödülü TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş. (TEI),

o “Dünyanın En Beğenilen Organizatörü” ödülü Uçak Mühendisi Can EREL, tarafından kazanılmıştır.

Türkiye, düzenlenen etkinlik sayısı ile (27) en fazla etkinlik düzenleyen Fransa'nın ardından dünyadaki en fazla etkinlik düzenleyen ikinci ülke olarak özel takdir almıştır.

Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü (iWOAW) Nedir :

Dünya Havacı Kadınlar Haftası her yıl, Raymonde de Laroche tarafından 8 Mart 1910’da ilk kadın pilot lisansının yıldönümü ve 1914’ten beri Dünya Kadınlar Günü olan 8 Mart haftasında gerçekleşen, küresel kitleye hitap eden bir etkinliktir. Bu hafta, her yaştan kadınlara açık havacılık imkanları hakkında farkındalık uyandırmak, şimdiye kadar kadınlar tarafından elde edilen başarıları kutlamak için tasarlanmıştır.

Bu girişim, küresel bir hava ve uzay endüstrisinde cinsiyet dengesini teşvik eden şirketler ve organizasyonlar birliği olan Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü (iWOAW) tarafından organize edilir.

Organizasyonun yapmak istediği, sınırların ötesinde bir araya gelerek geniş bir kadın topluluğuna hitap eden bir ortam yaratmaktır. Organizasyon her yıl farklı bir tema ile o hafta süresince havacılık tarihindeki kadın başarılarının altını çizen bir temaya sahiptir. Uçuş etkinlikleri, fabrika ve havacılık tesisleri gezileri, özel organizasyonlar ve daha fazlası gibi etkinlikler bugünün havacı kadınları ile ilgili sunumlar ve yeni katılan kadınlara havacılığın farkındalığını yaratmak için organize edilir.

Havacılıkta cinsiyet eşitliğini teşvik etmek, kadınların havacılığa katkılarını desteklemek, kadınları havacılığın sunduğu imkanlarla tanıştırmak isteyen herkes bu hafta süresince etkinlikler düzenleyebilirler. Dünya Havacı Kadınlar Haftası kutlamalarına katılım, cinsiyet, üyelik veya coğrafi konum gözetmeksizin havacılıkta cinsiyet dengesini teşvik etmek isteyen herkese açıktır.

Tarihi Gelişimi :

2009’un sonlarında, Mireille Goyer isimli bir havayolları pilotu ve havacılık eğitimcisi, 8 Mart 1910’da Raymonde de Laroche tarafından alınan dünyanın ilk kadın pilot lisansının 100. yıl dönümüne yönelik kutlamalara dair bir araştırma yaptı. Üzülerek, hiçbir kutlama bulamadı.

Kadın pilotlar için önemli bu köşe taşının gözden kaçmasına izin vermemeye kararlı olan Goyer, dünya çapında bir kampanya başlattı. Hedefi 1910’daki öncü kadın havacıların hayallerini yerine getirerek ve daha fazla kadının katılımını sağlayarak onları onurlandırmaktı. Sonuç olarak, 2010 yılında dört kıtadan ve otuz altı ülkede 1,600’den fazla kadın uçuşun eğlencesini keşfetti.

2010 yılında yapılan yüzüncü yıl kutlamalarında, kadınların hava ve uzay endüstrisine katılımına en önemli engelin havacılığın “erkek işi” olduğu algısı olduğunu anlayan Goyer,  2011’de Dünya Havacı Kadınlar Haftası girişimini başlattı.

Girişim, hava ve uzay endüstrisinde cinsiyet eşitliğinin teşviğini amaçlıyor. Kadınların havacılığa olan katkılarını kutluyor, kadınlar için havacılık fırsatları hakkında farkındalık uyandırıyor ve kadınları havacılıkla tanıştırarak kadının havacılığa olan ilgisini ateşliyor. Bu hafta içinde yapılan etkinliklere medyanın katkısı ise çok daha fazla insanın bu heyecan verici endüstrinin kadınlar için de olduğunun farkına varmasını sağladı.

Bu Yılın Teması :

“Kadın Helikopter Pilotlarının 80 Yılı.”

Bu Yılın İlham Kaynağı :

Hanna Reitsch, helikopter kullanan ilk kadın, 1937

Hanna Reitsch (1912-1979) havacılığa küçük yaştan beri ilgiliydi. Eğitimine bir planör pilotu olarak başladı, bu konumda birçok kayda geçti ve hava aracı tasarımının gelişimine katkıda bulundu. 1937’de, Reitch, Rechlin-Lärz Havasahasında test pilotu konumuna erişti. Aynı yıl, dünyada bir helikopteri, bir Focke-Achgelis Fa 61) kullanan ilk kadın oldu. Savaştan sonra, Reitsch planör uçuşlarına geri döndü ve Gana ve Hindistan’da planör eğitim okullarının kurulmasına yardım etti.

Türkiye Bu Organizasyonun Neresinde :

Türkiye bu yıl sekizincisi düzenlenecek haftaya, ülke genelinde 4 üncü kez katılım göstermeye hazırlanıyor.

Türkiye’deki ilk etkinlik 7 Mart 2014 günü Eskişehir’de düzenlenen "Ulusal Havacılık Gelişim Sürecinde Türk Kadını" konferansı olmuştur.

2015 yılında “Dünya Havacı Kadınlar Haftası” kapsamında, daha çok “Pembe Kâğıt Uçak Uçurma” etkinliklerinden oluşan düzenlemeler ile kendini bu platformda daha da belirgin bir şekilde göstermiştir. Öyle ki, Türkiye’de düzenlenen “Pembe Kâğıt Uçak Uçurma” etkinliklerinin videoları, bu kapsamda dünya ölçeğinde düzenlenen yarışmada ilk üç sırayı almıştır.

2016 yılında ise Dünya Havacı Kadınlar Haftası 2016 başarı sıralamasında, ülkemizde 5 ilde resmiyet kazanan 26 etkinlik düzenlenmiş ve Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü’nün 7 kategoride verdiği dünya ödülünden,

 • “Dünyanın En Üretken Organizatörü - Most Productive Organizer Worldwide” ödülü TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş. (TEI),
 • “Dünyanın En Beğenilen Organizatörü - Most Acclaimed Organizer Worldwide” ödülü Uçak Mühendisi Can EREL tarafından kazanılmıştır.

Ayrıca; Türkiye, ülkelerde düzenlenen etkinlik sayısı sıralamasında Fransa'nın ardından dünyadaki en fazla etkinlik düzenleyen ikinci ülke olmuştur. Toplam dört kıtada; Afrika, Avrupa, Amerika ve Okyanusya’da, 42 ülkede 349 farklı konumda, 140.000 üzerinde katılımcı ile Fransa 27 farklı etkinlikle en fazla etkinlik düzenleyen ülke olurken, onu Türk Hava Kurumu Antalya Şubesinin başarılı olarak icra ettiği 8 farklı organizasyon sayesinde 26 farklı etkinlik düzenlemeyi başaran Türkiye izlemiştir. Ardından gelen ülkeler ABD, Kanada ve Avustralya olmuştur.

Etkinkikler :

 • Uzağa Uçur Uçuşları
 • Etkileşimli Sabit Gösterim
 • Havacılık tesisi & Uçuş Kontrol Kulesi Turları
 • Model hava aracı yapma etkinlikleri
 • Havalimanı gezisi
 • Pembe Kağıt Uçak etkinliği
 • Konuşmacılar
 • Belgesel gösterimi
 • Endüstri stantları

Havacılık Alanında – Kadınların Türkiye İlkleri :

BEDRİYE TAHİR GÖKMEN : İlk Türk kadın pilottur.

EDİBE SUBAŞI KUTUCUOĞLU : Türkiye’nin ilk kadın akrobasi pilotlarından biridir.

LEMAN BOZKURT ALTINÇEKİÇ : İlk Türk Kadın Jet Pilotudur.

SABİHA GÖKÇEN : Türkiye’nin ilk kadın pilotlarından birisidir ve dünyanın ilk kadın savaş uçağı pilotudur.

SEMİN ÖZTÜRK : Türkiye’nin ilk lisanslı kadın akrobasi pilotudur.

Havacılık & Uzay – Kadınların Dünya İlkleri :

Kadınlar, 1784’ten beri havacılık ve uzayın ilerlemesine katkıda bulundular. İşte onların dünyadaki önemli atılımlarının listesi:

1784 – Uçan ilk kadın – Marie Élisabeth Thible, Fransa

1798 – Bir havaaracını yalnız kullanan ilk kadın – Jeanne Labrosse, Fransa

1799 – Paraşütle atlayan ilk kadın – Jeanne Labrosse, Fransa

1903 – Motorlu bir havaaracını tek başına kullanan ilk kadın – Aida de Acosta, Amerika Birleşik Devletleri

1910 – Pilotluk lisansı alan ilk kadın – Raymonde de Laroche, Fransa

1911 – Bir hava yarışı kazanan ilk kadın – Hélène Dutrieu, Belçika/Fransa

1911 – Çocuğuna uçmayı öğreten ilk kadın – Hilda Hewlett, İngiltere

1912 – Bir havaaracı tasarımı patenti alan ilk kadın – Amelie Hedwig Beese, Almanya

1912 – Bir denizuçağı uçuran ilk kadın – Hélène Dutrieu, Belçika/Fransa

1912 – İngiliz Kanalı üzerinden uçan ilk kadın – Harriet Quimby, Amerika Birleşik Devletleri

1913 – İlk kadın kargo pilot subayı – Katherine Stinson, Amerika Birleşik Devletleri

1914 – Havada aktrobatik manevra yapan ilk kadın (loop) – Lidia Zvereva, Russia

1915 – Savaşta uçan ilk kadın – Marie Marvingt, Fransa

1921 – Pilot lisansı alan ilk siyahi kadın – Bessie Coleman, Amerika Birleşik Devletleri

1927 – İlk kadın havayolları pilotu – Marga von Etzdorf, Almanya

1929 – İlk kadın dublör pilot – Florence Lowe Barnes, Amerika Birleşik Devletleri

1930 – Uçuş sırasında yakıt ikmali yapan ilk kadın pilotlar – Elinor Smith & Evelyn Trout, Amerika Birleşik Devletleri

1934 – Askeri havacılık akademisinde eğitim veren ilk kadın – Marina Mikhailovna Raskova, Rusya

1935 – Sertifikalı ilk uçuş hemşiresi – Marie Marvingt, Fransa

1937 – Çarpışmada savaş uçağı uçuran ilk kadın – Sabiha Gökçen, Türkiye

1937 – Helikopter uçuran ilk kadın – Hanna Reitsch, Almanya

1943 – As Pilot ünvanı alan ilk ve tek kadınlar – Lidya Litvyak & Katya Budanova, Rusya

1948 – İlk kadın zirai pilot – Ada Rogato, Brezilya

1953 – Ses duvarını aşan ilk kadın – Jacqueline Cochran, Amerika Birleşik Devletleri

1955 – Test pilotu lisansı alan ilk kadın – Jacqueline Auriol, Fransa

1963 – Uzayda uçan ilk kadın – Valentina Tereshkova, Rusya

1964 – Tek başına dünyanın çevresinde uçan ilk kadın – Geraldine (Jerrie) Mock, Amerika Birleşik Devletleri

1993 – Sesüstü havayolları uçağı uçuran ilk kadın – Barbara Harmer, İngiltere

2009 – Milli bir akrobatik gösteri ekibini yöneten ilk kadın – Virginie Guyot, Fransa

06-12 MART 2017 TARİHLERİ ARASINDA ANTALYA’DA YAPILACAK ETKİNLİKLER LİSTESİ :

FAALİYET TARİHİ

FAALİYET SAATİ

FAALİYET ADI

FAALİYET YAPILACAK OKUL

OKUL MÜDÜRÜ

KOORDİNATÖR BİLGİLERİ

ÖĞRENCİ SAYISI

06 MART 2017

09:00-12:00

R/C MODEL UÇAK SİMULATOR UÇUŞU

ATATÜRK MESLEKİ TEKNİK ANADOLU LİSESİ

METİN KINACI

MEHTİ YOLDAŞ

8 ÖĞRENCİ

06 MART 2017

09:00-12:00

R/C MODEL UÇAK SİMULATOR UÇUŞU

ABDURRAHMAN NERİMAN BİLEYDİ

AHMET ARIKAN

HÜLYA KONAKAY YÜCE

22 ÖĞRENCİ

06 MART 2017

14:00-17:00

TD TEKNİK

ICF EĞİTİM GEZİSİ

75. YIL CUMHURİYET LİSESİ

BEKİR MOTOR

ERGÜN KARAKAYA

20 ÖĞRENCİ

07 MART 2017

TÜM GÜN

ER-AH UÇUŞ OKULU

ULUSLAR ARASI ANTALYA ÜNİVERSİTESİ

İSMAİL YÜKSEK

SITKI ATASOY

15 ÖĞRENCİ

08 MART 2017

09:00-12:00

FLIGHT SIMULATOR UÇUŞU

ANTALYA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

HASAN YILDIZ

AYHAN UZUNOĞLU

12 ÖĞRENCİ

08 MART 2017

09:00-12:00

FLIGHT SIMULATOR UÇUŞU

İNÖNÜ ORTAOKULU

HALİL GÖGÜŞ

TURGAY ŞAHİN

11 ÖĞRENCİ

08 MART 2017

09:00-11:00

SG HELİKOPTER EĞİTİM GEZİSİ

ANTALYA ANADOLU LİSESİ

HASAN AKIN

FATMA DOĞAN

25 ÖĞRENCİ

08 MART 2017

14:00-17:00

FLIGHT SIMULATOR UÇUŞU

KARATAY

LİSESİ

HÜSEYİN KAMİL MANAV

VEDAT BİNGÖL

20 ÖĞRENCİ

08 MART 2017

17:00-21:00

MODEL UÇAK BAŞLANGIÇ KURSU

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ SİVİL HAVACILIK

ABDULLAH ÜNAL

ALİ CEYHUN CAM

15 ÖĞRENCİ

09 MART 2017

09:00-12:00

BOEİNG UÇAĞI EĞİTİM GEZİSİ

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ SİVİL HAVACILIK

ABDULLAH ÜNAL

ALİ CEYHUN CAM

20 ÖĞRENCİ

09 MART 2017

13:00-17:00

KULE VE RADAR EĞİTİM GEZİSİ

AKSU UÇAK BAKIM TEKNOLOJİLERİ

HALDUN ÇEVİK

EBRU LİMON

21 ÖĞRENCİ

09 MART 2017

17:00-21:00

MODEL UÇAK BAŞLANGIÇ KURSU

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ SİVİL HAVACILIK

ABDULLAH ÜNAL

ALİ CEYHUN CAM

15 ÖĞRENCİ

10 MART 2017

10:00-12:00

SAĞLIK HELİKOPTER EĞİTİM GEZİSİ

GÖYNÜK FEN LİSESİ

NURAY ÖZCAN

HALUK ALTUNBAŞ

16 ÖĞRENCİ

10 MART 2017

10:00-12:00

SAĞLIK HELİKOPTER EĞİTİM GEZİSİ

AHMET COŞKUN BULUT ORTAOKULU

ALİ KOÇ

ELİF YALÇINTUNÇ

15 ÖĞRENCİ

10 MART 2017

14:00-17:00

IFTC KABİN EĞİTİM GEZİSİ

YUSUF ZİYA ÖNER FEN LİSESİ

SEMİH AKÇA

EMİN KUTLU

15 ÖĞRENCİ

11 MART 2017

14:00-17:00

KARAİN HAVACILIK EĞİTİM GEZİSİ

ULUSLARARASI ANTALYA ÜNİ.

İSMAİL YÜKSEK

SITKI ATASOY

25 ÖĞRENCİ

12 MART 2017

SAATİ PİLOTUN UÇUŞUNA GÖRE

MOTORLU YAMAÇPARAŞÜT UÇUŞU

THK ANTALYA ŞUBESİ

 

VASIF YÜCELİŞ

 

CEYDA ATMIŞ

20 ÖĞRENCİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! İSİMSİZ YORUMLAR YAYIMLANMAZ. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. İp adresi kaydı tutulur herhangi bir davada savcılık kanallarına teslim edilir.

banner1