A.30 VARYANTI ALARMI! FLAŞ UYARI: AŞI ANTİKORLARINA KARŞI DİRENÇLİ!

İsveç'te koronavirüsün (Kovid-19) A.30 varyantı tespit edildi. A.30 varyantıyla ilgili Alman bilim insanlarından açıklama geldi. A.30 varyanının aşılarının sağladığı antikorlara karşı yüksek düzeyde dirençli olduğu ifade edildi.

A.30 VARYANTI ALARMI! FLAŞ UYARI: AŞI ANTİKORLARINA KARŞI DİRENÇLİ!

Alman bilim insanları, İsveç'te de tespit edilen yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) A.30 varyantının aşılarının sağladığı antikorlara karşı yüksek düzeyde dirençli olduğunu bildirdi.

Alman bilim insanlarının Cellular & Molecular Immunology hakemli dergisinde yer alan çalışmasında, Kovid-19 aşılarının şiddetli hastalığa ve ölüme karşı koruma sağladığı anımsatılarak aşıların salgını bitirmekte merkez rol oynadığı ifade edildi.

AŞILARIN ETKİNLİĞİNİ TEHLİKEYE ATABİLİR

Çalışmada, Kovid-19 aşılarının virüslerdeki S proteinine yönelik antikorları ortaya çıkarıp virüsü nötralize ettiği belirtilerek nötralizasyona direnç sağlayan S protein mutasyonlarına sahip varyantların ortaya çıkmasının, Kovid-19 aşılarının etkinliğini tehlikeye atabileceğine dikkat çekildi.

Tanzanya kaynaklı olduğu düşünülen ve İsveç ve Angola'da da tespit edilen Kovid-19'un A.30 varyantının incelendiği belirtilen çalışmada, bu varyantın ağır mutasyona uğradığı için aşı kaynaklı antikorlardan etkilenmediği kaydedildi.

A.30 varyantının böbrek, karaciğer ve akciğer hücreleri dahil olmak üzere çoğu hücreye girebildiği ifade edilen çalışmada, söz konusu varyantın yayılımının yakından takip edilmesi ve karşı önlemlerin hızla uygulanması gerektiği vurgulandı.


Kaynak: POSTA.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2021, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1