ADANA'DA KALDIRIMDA İNFİLAK ETTİRİLEN PATLAYICIYLA İLGİLENDİREN DAVADA KARAR

Adana'da, 2019'da kaldırımda infilak ettirilen patlayıcıyla ilgilendiren yıldırı örgütü PKK/KCK hesabına canlı çalışkanlık gösterdikleri encam sürülen mevkuf 4 maznun müebbet ile 6 sene 3 ay ortada mütebeddil hapishane cezalarına çarptırıldı.

ADANA'DA KALDIRIMDA İNFİLAK ETTİRİLEN PATLAYICIYLA İLGİLENDİREN DAVADA KARAR
Adana

Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Suriye tabiiyetli mevkuf sanıklar Ali El A, Ali Abdullah El H, İsa El R. ve Soliman A. cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) tarafından katıldı. Tutuksuz sanıklar Muhammed Ferhan El B, Said El B, Salih Ş. ve Yasin A'nın ise gelmediği duruşmada müştekiler ve avukatlar müheyya bulundu.

Cumhuriyet savcısı, asal ile alakalı mütalaasında, dosya kapsamındaki bulunan kanıt vaziyeti dikkate alınarak Ali El A, Ali Abdullah El H. ve Soliman A'nın "devletin donanması ve dünya bütünlüğünü bozma" suçundan ve vakada insanoğlu öldürmeye müsait bomba kullanıldığı nedeni öne sürülerek "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan değişik ikişer defa ağırlaştırılmış müebbet ve "tehlikeli maddeleri destursuz şekilde bulundurma yahut el değiştirme" suçundan ise 15'er yıla derece hapisle cezalandırılması ve alıkonulma hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

Savcı ayrıca, sanıklar Muhammed Ferhan El B. ve Said El B'nin "silahlı yıldırı örgütüne uzuv olma ve kazalı maddeleri destursuz şekilde bulundurma yahut el değiştirme" suçundan, Salih Ş, Yasin A. ve İsa El R'nin de "silahlı yıldırı örgütüne uzuv olma" suçundan cezalandırılması anlamında düşünce sundu.

Tercüman tarafından savunması tahsil edilen maznun Ali Abdullah El H, görüngü dolayısıyla nadim bulunduğunu belirterek, "Ben murafaa evrelerinde verdiğim savunmalarımı gine ederim. Tahliyemi ve beraatimi istiyorum." dedi.

Savunmaları tahsil edilen öteki sanıklar ise yıldırı örgütü üyesi olmadıklarını ve bombalı saldırıyla bağlantılarının bulunmadığını öne sürerek, aklanma talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, maznun Ali Abdullah El H'yi "devletin donanması ve dünya bütünlüğünü bozmak" suçundan müebbet ve "tehlikeli maddeleri destursuz şekilde bulundurma ve mala dokunca verme" suçlarından 7 sene 8 ay 15 gün, sanıklar Ali El A. ve Soliman A'yı "devletin donanması ve dünya bütünlüğünü feshetme suçuna yardım"dan 18 sene 10 ay 7'şer gün, İsa El R'yi "silahlı yıldırı örgütüne uzuv olmak"tan 6 sene 3 ay hapisle cezalandırılmasına, tutuklanmadan 4 sanığın ise beraatine karar verdi. Heyet başkaca mevkuf sanıkların bulunan hallerinin devamına da hükmetti.

Adana'da, geçmiş sene özek Seyhan ilçesi Şinasi Efendi Caddesi'ndeki kaldırımda infilak ettirilen ve araçlara dokunca verici patlayıcıyla ilişik anket kapsamında, yıldırı örgütü PKK/KCK namına deli dolu çalışkanlık gösterdikleri gelecek sürülen 9 erkek üzerine "devletin birliğini ve dünya bütünlüğünü bozma" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "tehlikeli maddeleri destursuz şekilde bulundurma yahut el tağyir ve mala dokunca verme" suçlarından ise 15 yıla derece dam cezası istemiyle dava açılmıştı. Mahkeme, firari birlikte sanığın dosyasını ayırmıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 16:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1