ADNAN OKTAR BİRLEŞTİRME KABAHAT ÖRGÜTÜ DAVASINDA KARAR AÇIKLANIYOR

Adnan Oktar birleştirme kusur örgütüne yönelik, aralarında teşekkül sergerde Adnan Oktar'ın da bulunmuş olduğu 78'i vakfedilmiş 236 sanığın yargılandığı davada murafaa kararını açıklıyor.

ADNAN OKTAR BİRLEŞTİRME KABAHAT ÖRGÜTÜ DAVASINDA KARAR AÇIKLANIYOR
Istanbul

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki murafaa salonunda tanıdık duruşmaya aralarında teşekkül sergerde Adnan Oktar'ın da bulunmuş olduğu baş döndürücü sayıda mevkuf maznun ve tutuklanmadan maznun katıldı.

Mağdur ve müştekilerin de katılmış olduğu duruşmada, baş döndürücü sayıda yan avukatı da apiko bulundu.

Bir devre sanıkların akıbet sözlerinin sorulmuş olduğu duruşmada henüz sonradan dosyayı karara bağlayan heyet, tahsil edilen kararları açıklıyor.

Davanın geçmişi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanmakta olan iddianamenin İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi kabilinden ikrar edilmesiyle beraberce önce duruşmanın 17 Eylül 2019'da Silivri'de yapılmasına karar verilmişti.

Mahkeme, 17 Eylül'deki duruşmada önce yerine teşekkül sergerde Adnan Oktar'ın savunmasını almıştı.

Sanıkların çoğu, savunmalarında haklarındaki suçlamaları ve teşekkül iddialarını ikrar etmeyerek aklanma talebinde bulundu.

Dava sürecinde bazısı müştekilerin dinlenilmesi esnasında murafaa heyetinin almış olduğu karar göre gizli yapıldı.

Yeni sima koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında tutuklanmadan sanıkların duruşmalara iltihak zorunluğunu kaldırırken, buna karşın nice tutuklanmadan maznun ve peyrev duruşmaları strateji etmeyi sürdürdü.

İstenen cezalar

Cumhuriyet savcısı dosyaya bağlı asal hakkında mütalaasını 13 Kasım 2020'de mahkemeye sunmuştu.

Mütalaada, mevkuf maznun teşekkül sergerde Adnan Oktar'ın, "suç ika yapmak neredeyse teşekkül ihdas yapmak ve yönetmek", 20 insana için "birden bir tomar kişiyle beraberce ve tabanca tehdidiyle eşeysel saldırı", 7 insana için "birden bir tomar kişiyle beraberce çelim ve tehditle çocuğun eşeysel istismarı", "suç örgütlerinin oluşturdukları ürkütücü güçten yararlanılarak silahla tehdide azmettirme", 15 insana için "örgüt gaye ve faaliyetleri doğrultusunda zatî verilerin kaydedilmesi", 5 insana için "kişisel verilerin kaydedilmesi", 2 insana için "kendisini savunmayacak halde birine için silahla çelim ve sertlik kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma", 12 insana için "cebir ve sertlik kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma", 7 insana için "örgütün ürkütücü gücünden bilistifade yetişek ve tahsil hakkının engellenmesi", 2 insana için "eziyet", "siyasal ve askeri casusluk suçuna teşebbüs", "özel belgede sahtecilik", "resmi belgeyi bozmak, duman buyurmak yahut gizlemek", "nitelikli dolandırıcılık" ve "kaçakçılık" suçlarından 150 yıldan 1365 yıla denli hapisle cezalandırılması isteniyor.

Mütalaada, aralarında Fatma Ceyda Ertüzün, Ayşegül Hüma Babuna, Yeliz Sucu, Sinem Hacer Tezyapar, Merve Büyükbayrak, Aylin Atmaca, Alev Babuna ve Ulviye Didem Ürer'in de bulunmuş olduğu teşekkül yöneticisi konumundaki 13 sanığın "örgüt yöneticisi olmak" suçundan 5 yıldan 12'şer yıla denli hapisleri ve teşekkül faaliyetleri kapsamında işlenen topu topu suçlardan cezalandırılmaları arzu edilmişti.

Mütalaada, mevkuf sanıklardan Mehmet Noyan Orcan'ın, 3 insana için "birden bir tomar kişiyle beraberce ve tabanca tehdidiyle eşeysel saldırı", "birden bir tomar kişiyle beraberce çelim ve tehditle çocuğun eşeysel istismarı" ve "silahla, ansızın bir tomar kişiyle beraberce eşeysel saldırı" suçlarından 162 yıla denli hapsi istenmişti.

Sanık İbrahim Tuncer'in 2 insana için "birden bir tomar kişiyle beraberce ve tabanca tehdidiyle eşeysel saldırı" suçundan 63 yıla denli hapsi arzu edilen mütalaada, maznun Halil Hilmi Müftüoğlu'nun, 6 insana için "birden bir tomar kişiyle beraberce ve tabanca tehdidiyle eşeysel saldırı" ve "birden bir tomar kişiyle beraberce çelim ve tehditle çocuğun eşeysel istismarı" suçlarından 231 yıla denli cezaevi cezasına çarptırılması öngörülmüştü.

Mütalaada, maznun Bora Yıldız'ın, "cinsel saldırı", 8 insana için "birden bir tomar kişiyle beraberce ve tabanca tehdidiyle eşeysel saldırı" ve "birden bir tomar kişiyle beraberce çelim ve tehditle çocuğun eşeysel istismarı" suçlarından 396 yıla denli hapisle cezalandırılması arzu edilmişti.

Sanık Tarkan Yavaş'ın, 6 insana için "birden bir tomar kişiyle beraberce ve tabanca tehdidiyle eşeysel saldırı", "birden bir tomar kişiyle beraberce çelim ve tehditle çocuğun eşeysel istismarı", "gerçeğe karşıt bildirimde bulunma" ve "resmi belgenin düzenlenmesinde asılsız beyan" suçlarından 239 yıla denli hapsi maksut mütalaada, haklarında "örgüt üyeliği" yahut "örgüte örgen olmamakla beraberce yardım" suçlarından savca planlı 222 sanıktan bazılarının beraati, bazılarının ise benzeşim suçlardan türlü miktarlarda hapisle cezalandırılmaları istenmişti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1