ADNAN OKTAR DÜZENLİ KABAHAT ÖRGÜTÜ DAVASINDA KARAR

Adnan Oktar düzenli kusur örgütüne yönelik, aralarında teşekkül sergerde Adnan Oktar'ın da bulunmuş olduğu 78'i mevkuf 236 sanığın yargılandığı sorun karara bağlandı.

ADNAN OKTAR DÜZENLİ KABAHAT ÖRGÜTÜ DAVASINDA KARAR
Istanbul

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki salonda meydana getirilen duruşmada, sanıklar meselesinde hükümranlık açıklandı.

Mahkeme heyeti, sanık Adnan Oktar'ı "Suç ika kılmak gibi teşkilat ihdas kılmak ve yönetmek", "siyasal yahut askeri casusluk", "FETÖ silahlı yıldırı örgütüne uzuv olmamakla beraberce örgüte iane etme", 7 kat "çocuğun kalifiye eşeysel istismarı", 27 kat "nitelikli eşeysel istismar", "kişiyi hürriyetinden mahrum kılma", "eziyet", "eğitim hakkının engellenmesi", şahsi verilerin hukuka karşıt adına kaydedilmesi" ve "tehdit" suçlarından toplamda 1075 sene 3 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Heyet, sanıklardan Tarkan Yavaş'ı "örgüt yöneticisi olmak", "çocuğun eşeysel istismarı" ve "nitelikli eşeysel istismar", "gerçeğe karşıt dünyalık bildiriminde bulunmak" ve "resmi doküman düzenlenmesinde köksüz beyanda bulunmak" suçlarından toplamda 211 sene delik cezasına çarptırdı.

Sanıklardan Oktar Babuna üzerine "suç ika kılmak gibi kurulan örgüte uzuv olmak", "çocuğun eşeysel istismarı" ve "nitelikli eşeysel istismar" suçlarından 186 sene hapse karar verildi.

Mahkeme başkaca teşkilat sergerde ve becerikli konumunda mevcut şahıslara sunulan bu cezaların "bireysel suçlar" bulunduğunu bildirerek, teşkilat üyesi konumunda bulunan sanıklara sunulan cezaların, becerikli sanıkların cezalarına ekleneceğini kayda geçirdi.

Mahkemenin sanıklarla ilişik sonucu okuması sürüyor.

Davanın geçmişi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanmakta bulunan iddianamenin İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi çeşidinden onama edilmesiyle beraberce önceki duruşmanın 17 Eylül 2019'da Silivri'de yapılmasına karar verilmişti.

Mahkeme, 17 Eylül'deki duruşmada önceki adına teşkilat sergerde Adnan Oktar'ın savunmasını almıştı.

Sanıkların çoğu, savunmalarında haklarındaki suçlamaları ve teşkilat iddialarını onama etmeyerek aklanma talebinde bulundu.

Dava sürecinde birtakımı müştekilerin dinlenilmesi esnasında duruşma heyetinin almış olduğu karar mucibince boğunuk yapıldı.

Yeni insan koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında tutuklanmadan sanıkların duruşmalara iltihak zorunluğunu kaldırırken, buna karşın nice tutuklanmadan maznun ve peyrev duruşmaları strateji etmeyi sürdürdü.

İstenen cezalar

Cumhuriyet savcısı dosyaya bağlı asal meselesinde mütalaasını 13 Kasım 2020'de mahkemeye sunmuştu.

Mütalaada, mevkuf maznun teşkilat sergerde Adnan Oktar'ın, "suç ika kılmak gibi teşkilat ihdas kılmak ve yönetmek", 20 insana gönül rahatlığı "birden aşkın kişiyle beraberce ve tabanca tehdidiyle eşeysel saldırı", 7 insana gönül rahatlığı "birden aşkın kişiyle beraberce kuvvet ve tehditle çocuğun eşeysel istismarı", "suç örgütlerinin oluşturdukları ürkütücü güçten yararlanılarak silahla tehdide azmettirme", 15 insana gönül rahatlığı "örgüt gaye ve faaliyetleri doğrultusunda şahsi verilerin kaydedilmesi", 5 insana gönül rahatlığı "kişisel verilerin kaydedilmesi", 2 insana gönül rahatlığı "kendisini savunmayacak halde birine gönül rahatlığı silahla kuvvet ve hız kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma", 12 insana gönül rahatlığı "cebir ve hız kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma", 7 insana gönül rahatlığı "örgütün ürkütücü gücünden bilistifade yetişek ve tahsil hakkının engellenmesi", 2 insana gönül rahatlığı "eziyet", "siyasal ve askeri casusluk suçuna teşebbüs", "özel belgede sahtecilik", "resmi belgeyi bozmak, duman eylemek yahut gizlemek", "nitelikli dolandırıcılık" ve "kaçakçılık" suçlarından 150 yıldan 1365 yıla denli hapisle cezalandırılması isteniyor.

Mütalaada, aralarında Fatma Ceyda Ertüzün, Ayşegül Hüma Babuna, Yeliz Sucu, Sinem Hacer Tezyapar, Merve Büyükbayrak, Aylin Atmaca, Alev Babuna ve Ulviye Didem Ürer'in de bulunmuş olduğu teşkilat yöneticisi konumundaki 13 sanığın "örgüt yöneticisi olmak" suçundan 5 yıldan 12'şer yıla denli hapisleri ve teşkilat faaliyetleri kapsamında işlenen hepsi suçlardan cezalandırılmaları arzu edilmişti.

Mütalaada, mevkuf sanıklardan Mehmet Noyan Orcan'ın, 3 insana gönül rahatlığı "birden aşkın kişiyle beraberce ve tabanca tehdidiyle eşeysel saldırı", "birden aşkın kişiyle beraberce kuvvet ve tehditle çocuğun eşeysel istismarı" ve "silahla, çabucak aşkın kişiyle beraberce eşeysel saldırı" suçlarından 162 yıla denli hapsi istenmişti.

Sanık İbrahim Tuncer'in 2 insana gönül rahatlığı "birden aşkın kişiyle beraberce ve tabanca tehdidiyle eşeysel saldırı" suçundan 63 yıla denli hapsi arzu edilen mütalaada, maznun Halil Hilmi Müftüoğlu'nun, 6 insana gönül rahatlığı "birden aşkın kişiyle beraberce ve tabanca tehdidiyle eşeysel saldırı" ve "birden aşkın kişiyle beraberce kuvvet ve tehditle çocuğun eşeysel istismarı" suçlarından 231 yıla denli delik cezasına çarptırılması öngörülmüştü.

Mütalaada, maznun Bora Yıldız'ın, "cinsel saldırı", 8 insana gönül rahatlığı "birden aşkın kişiyle beraberce ve tabanca tehdidiyle eşeysel saldırı" ve "birden aşkın kişiyle beraberce kuvvet ve tehditle çocuğun eşeysel istismarı" suçlarından 396 yıla denli hapisle cezalandırılması arzu edilmişti.

Sanık Tarkan Yavaş'ın, 6 insana gönül rahatlığı "birden aşkın kişiyle beraberce ve tabanca tehdidiyle eşeysel saldırı", "birden aşkın kişiyle beraberce kuvvet ve tehditle çocuğun eşeysel istismarı", "gerçeğe karşıt bildirimde bulunma" ve "resmi belgenin düzenlenmesinde köksüz beyan" suçlarından 239 yıla denli hapsi maksut mütalaada, haklarında "örgüt üyeliği" yahut "örgüte uzuv olmamakla beraberce yardım" suçlarından savca planlı 222 sanıktan bazılarının beraati, bazılarının ise benzeşim suçlardan ayrışık miktarlarda hapisle cezalandırılmaları istenmişti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 14:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul