ADNAN OKTAR ÖRGÜTLÜ KUSUR ÖRGÜTÜ DAVASINDA FERDA KARAR BEKLENİYOR

Adnan Oktar birleştirme kabahat örgütüne yönelik, aralarında teşkilat sergerde Adnan Oktar'ın da bulunmuş olduğu 78'i vakfedilmiş 236 sanığın yargılandığı davada mahkemenin erte karar vermesi bekleniyor.

ADNAN OKTAR ÖRGÜTLÜ KUSUR ÖRGÜTÜ DAVASINDA FERDA KARAR BEKLENİYOR
İstanbul

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesince Adnan Oktar örgütlü kabahat örgütüne müteveccih 236 sanığın yargılandığı dava ferda Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki yargı yeri salonunda görülecek.

Mahkeme heyeti, 29 Aralık 2020'de davaya bağlı kararını 11 Ocak Pazartesi günü zaman 12.00'de belirtmek az daha duruşmayı ertelediğini kayda geçirmişti.

İlk duruşması 17 Eylül 2019'da meydana getirilen dava kapsamında, haftalarca devam eden 100'ü bir tomar duruşmanın birileri talepler üstünde boğunuk yapılırken, oturumların tamamına yakınına eklenmiş olan mevkuf maznun Adnan Oktar'ın yarınki oturumda de apiko olması bekleniyor.

Davanın geçmişi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanmakta olan iddianamenin İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi kabilinden onama edilmesiyle beraberce evvel duruşmanın 17 Eylül 2019'da Silivri'de yapılmasına karar verilmişti.

Mahkeme, 17 Eylül'deki duruşmada evvel namına teşkilat sergerde Adnan Oktar'ın savunmasını almıştı.

Sanıkların çoğu, savunmalarında haklarındaki suçlamaları ve teşkilat iddialarını onama etmeyerek aklanma talebinde bulundu.

Dava sürecinde kimi müştekilerin dinlenilmesi esnasında yargı yeri heyetinin almış olduğu karar layıkıyla boğunuk yapıldı.

Yeni kimse koronairüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında tutuklanmadan sanıkların duruşmalara iltihak zorunluğunu kaldırırken, buna karşın nice tutuklanmadan maznun ve seyirci duruşmaları izlem etmeyi sürdürdü.

İstenen cezalar

Cumhuriyet savcısı dosyaya bağlı esasi hakkında mütalaasını 13 Kasım 2020'de mahkemeye sunmuştu.

Mütalaada, mevkuf maznun teşkilat sergerde Adnan Oktar'ın, "suç ika kılmak amacıyla teşkilat ihdas kılmak ve yönetmek", 20 insana için "birden bir tomar kişiyle beraberce ve tabanca tehdidiyle eşeysel saldırı", 7 insana için "birden bir tomar kişiyle beraberce kuvvet ve tehditle çocuğun eşeysel istismarı", "suç örgütlerinin oluşturdukları ürkütücü güçten yararlanılarak silahla tehdide azmettirme", 15 insana için "örgüt maksat ve faaliyetleri doğrultusunda zatî verilerin kaydedilmesi", 5 insana için "kişisel verilerin kaydedilmesi", 2 insana için "kendisini savunmayacak halde birine için silahla kuvvet ve sertlik kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma", 12 insana için "cebir ve sertlik kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma", 7 insana için "örgütün ürkütücü gücünden bilistifade pedagoji bilimi ve tahsil hakkının engellenmesi", 2 insana için "eziyet", "siyasal ve askeri casusluk suçuna teşebbüs", "özel belgede sahtecilik", "resmi belgeyi bozmak, duman buyurmak yahut gizlemek", "nitelikli dolandırıcılık" ve "kaçakçılık" suçlarından 150 yıldan 1365 yıla derece hapisle cezalandırılması isteniyor.

Mütalaada, aralarında Fatma Ceyda Ertüzün, Ayşegül Hüma Babuna, Yeliz Sucu, Sinem Hacer Tezyapar, Merve Büyükbayrak, Aylin Atmaca, Alev Babuna ve Ulviye Didem Ürer'in de bulunmuş olduğu teşkilat yöneticisi konumundaki 13 sanığın "örgüt yöneticisi olmak" suçundan 5 yıldan 12'şer yıla derece hapisleri ve teşkilat faaliyetleri kapsamında işlenen kâffesi suçlardan cezalandırılmaları istem ediliyor.

Mütalaada, mevkuf sanıklardan Mehmet Noyan Orcan'ın, 3 insana için "birden bir tomar kişiyle beraberce ve tabanca tehdidiyle eşeysel saldırı", "birden bir tomar kişiyle beraberce kuvvet ve tehditle çocuğun eşeysel istismarı" ve "silahla, ansızın bir tomar kişiyle beraberce eşeysel saldırı" suçlarından 162 yıla derece hapsi isteniyor.

Sanık İbrahim Tuncer'in 2 insana için "birden bir tomar kişiyle beraberce ve tabanca tehdidiyle eşeysel saldırı" suçundan 63 yıla derece hapsi istem edilen mütalaada, maznun Halil Hilmi Müftüoğlu'nun, 6 insana için "birden bir tomar kişiyle beraberce ve tabanca tehdidiyle eşeysel saldırı" ve "birden bir tomar kişiyle beraberce kuvvet ve tehditle çocuğun eşeysel istismarı" suçlarından 231 yıla derece hapishane cezasına çarptırılması öngörülüyor.

Mütalaada, maznun Bora Yıldız'ın, "cinsel saldırı", 8 insana için "birden bir tomar kişiyle beraberce ve tabanca tehdidiyle eşeysel saldırı" ve "birden bir tomar kişiyle beraberce kuvvet ve tehditle çocuğun eşeysel istismarı" suçlarından 396 yıla derece hapisle cezalandırılması istem ediliyor.

Sanık Tarkan Yavaş'ın, 6 insana için "birden bir tomar kişiyle beraberce ve tabanca tehdidiyle eşeysel saldırı", "birden bir tomar kişiyle beraberce kuvvet ve tehditle çocuğun eşeysel istismarı", "gerçeğe karşıt bildirimde bulunma" ve "resmi belgenin düzenlenmesinde esassız beyan" suçlarından 239 yıla derece hapsi maksut mütalaada, haklarında "örgüt üyeliği" yahut "örgüte unsur olmamakla beraberce yardım" suçlarından savca planlı 222 sanıktan bazılarının beraati, bazılarının ise benzeşim suçlardan türlü miktarlarda hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1