AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞINDAN ANNE BABALARA 'DİJİTAL REHBER'

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ebeveynlerin genel ağ ortamındaki risklere dirlik ufaklıklara müteveccih tedbir alabilmeleri düşüncesince "Dijital Rehber"i yaşama geçirdiklerini bildirdi.

AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞINDAN ANNE BABALARA 'DİJİTAL REHBER'
Ankara

Selçuk, dijital dünyada füru ve anne babaları ortada iletişimin metin kurulabilmesi düşüncesince hazırlanmakta olan rehberle ilişik izah yaptı.

Bilgisayar, çokbilmiş telefon ve genel ağ kullanımının yaygınlaşmasıyla beraberce evlatların genel ağ karşısında geçirdikleri dönemin arttığına dikkati çekici Selçuk, "Ebeveynlerin en önce dijital dünyayı tanıması, mümkün risklerin bilincinde olması, genel ağ ve toplumsal medyanın şuurlu kullanması dair farkındalığının artırılması düşüncesince düzentileme yürütüyoruz. Ebeveynlerin genel ağ ortamındaki risklere huzur küçüklere müteveccih tılsım alabilmeleri düşüncesince 'Dijital Rehber'i yaşama geçirdik." ifadesini kullandı.

Selçuk, rehberde, "İnternet ve Yeni Medya Kavramları, Yeni Medya Araçları, Dijital Çağda Ebeveyn Olmak, Çocuk ve Dijital Medya, Çocukların ve Gençlerin İnterneti Kullanma Amaçları, Bilişim Teknolojilerinin Çocuklar İçin Fırsatları ve Riskleri, Çocukları Bilişim Teknolojilerinin Risklerinden Korumak İçin Aileler Tarafından Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar, Dijital Oyunlar İçin Kullanılan Derecelendirme Sistemleri, Sosyal Medyada Sık Kullanılan Terimler ve Önerilen Web ve İhbar Adresleri" kadar başlıkların arazi aldığını aktardı.

"Bilinçli genel ağ kullanımı" eğitimi

"Bilişim Teknolojileri ve İnternetin Bilinçli Kullanımı" mevzulu yetişek programı hazırladıklarını da tamlayan Selçuk, şunları kaydetti:

"Eğitimleri, 0-6 gözyaşı grubu evlatların enformatik teknolojileriyle makul ortak biçimde tanıştırılması ve evlatların dijital risklerden korunmasına müteveccih hususi yetiştirme yurdu ve çağ aşama çalışanlarımız ile bu kuruluşlardan görev düzlük ailelerimize veriyoruz. 2020 senesinde 81 ilde 6 bin 400 veli, 6 bin 400 personel peyda etmek kıl payı 12 bin 800 insana yetişek verdik. Eğitimleri, hepsi personelimizi ve velilerimizi kapsayacak biçimde yaygınlaştırmayı planlıyoruz."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1