AİLE İÇİ VE KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE KARARLILIKLA DEVAM EDİYOR

Aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadelede yürütülen çalışmalar sonuç verdi. Bu yılın ilk 10 aylık döneminde kadın cinayetleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 oranında düştü. Bu yılın Ekim ayı ile bir önceki yılın aynı dönemi mukayese edildiğinde ise

AİLE İÇİ VE KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE KARARLILIKLA DEVAM EDİYOR

Aile içi ve kadına yönelik şiddeti önleme ve müdahaleye yönelik eğitimler düşüşte etkili oldu. 1 Kasım 2019-1 Kasım 2020 tarihleri arasında polis merkezi amirliklerinde ve jandarma karakollarında görev yapan 128 bin 798 kolluk personeline “Aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadele” eğitimi verildi. Polis sorumluluk bölgelerinde kurulan bin 5 adet aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadele büro amirliğinde profesyonelleşme sağlandı. Yıl sonuna kadar 140 bin personele daha eğitim verilmesi planlanıyor.

Risk analizlerinin daha etkin yapılması, önleyici ve koruyucu tedbir kararlarını arttırdı
Eğitimli kolluk personelince doldurulan “Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddet Olay Kayıt Formu” doğrultusunda aile içi ve kadına şiddet olaylarında risk analizleri artık daha etkin şekilde yapılabiliyor. Bu sayede yılın 10 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 6284 sayılı Kanun kapsamında şiddet mağdurlarına yönelik koruyucu tedbir kararı yüzde 46, şiddet uygulayanlara yönelik önleyici tedbir kararı yüzde 70 oranında arttı.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2020, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul