ALADAĞLAR'DAKİ YABAN KEÇİSİ SAYISI 1783'E ULAŞTI

Kayseri sınırlarındaki Aladağlar Milli Parkı'nda 2003 senesinde 28 bulunan yaban keçilerinin sayısı 2005'te parkın Yaban Hayatı Geliştirme Sahası anons edilmesi ve önlemlerin artmasıyla 1783 adına kayda geçti.

ALADAĞLAR'DAKİ YABAN KEÇİSİ SAYISI 1783'E ULAŞTI
Kayseri

Kayseri'nin Yahyalı ilçesi sınırlarındaki Aladağlar Milli Parkı'nda 2003 yılındaki sayımda 28 bulunan yaban keçisi sayısı meydana getirilen icraat ve denetimler kararı 1783'e çıktı.

AA muhabirinin Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünden almış bulunduğu bilgiye göre, hararetli parkurları ve abidevi doruklarıyla en aşırı yeğleme edilen gidiş ve tırmanış rotaları ortada toprak düzlük Aladağlar Milli Parkı, cemaat bulunduğu efsanevi popülasyonuyla da dikkati çekiyor.

Kayseri, Niğde ve Adana sınırları ortada toprak düzlük dağ sırası, yaban keçisi, vaşak, sansar, yaban kedisi, tilki, aldanmaz ve yaban domuzu kabilinden hayvanat ile muhtelif kuş türlerine ev sahipliği yapıyor.

Aladağlar Milli Parkı sonuç senelerde rakamları gitgide kalan yaban keçileriyle öne çıkıyor.

2003 yılının başlangıcında çevresel atıklar, gümrüksüz avcılık, illet kabilinden etkenler yüzünden rakamları az daha bitkinleşmek bu şeklinde bulunan yaban keçilerinin sayısı o tarihte 28 kendisine kayıtlara geçti.

2005 senesinde Aladağlar Milli Parkı'nın Yaban Hayatı Geliştirme Sahası duyuru edilmesiyle burada yaban dünyasına müteveccih düzentileme başlatıldı.

Çalışmalar kapsamında 2 erkete kulesi yapıldı, yakut bekçileri ve fotoğraf kapanlar kabilinden sahanın 24 vakit izlenmesi sağlandı.

Alanda mevcut yaban hayvanları düşüncesince meydana getirilen ağızotu emek harcamaları artırılırken mevrut ihbarlara çabucak karışma edilmesi kabilinden etkenler sebebiyle 2020 yılındaki sayımda yaban keçisi sayısı 1783 kendisine kayda geçti.

Öte taraftan meydana getirilen tetkikat kararı yaban keçilerinin bundan sonra çabucak Yahyalı'da değil, Kayseri'nin gayrı birtakım ilçelerinde de görülmeye başlandığı belirlendi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1