ALTUN'DAN 10 OCAK GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, "Başarıları ve yetkinlikleriyle arsıulusal medyada da ağırlık uyandıran matbuat kuruluşlarımızın ve gazetecilerimizin varlığı, ülkemize övünç, bize alım çalım vermektedir." ifadesini kullandı.

ALTUN'DAN 10 OCAK GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
Ankara

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla ileti yayımladı.

Demokratik, ahlaki ve maşeri hata bilinciyle mesleğini ödeme fail bilgi emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlama fail Altun, demokrasinin ayrılmaz müşterek unsuru bulunan medyanın, metin müşterek kamuoyunun oluşmasında dirimlik müşterek işleve erbap olduğuna dikkati çekti.

"Gazeteciler, 'hakikatin temsilcisi' şekilde fariza yapmaktadır"

Altun, halkın akıllıcasına bilgiye kavuşması noktasında iletişim araçları personellerinin da nazik müşterek işlev yürütme ettiklerini belirterek, "Kamuoyunun bilgi kabul etme ihtiyacını karşılarken mesleksel ilkelerin yanı esna maşeri hata idrakiyle demokratik ve türel değerleri koruyan, yabanlık haklarına saygıyı asal meydan gazeteciler, 'hakikatin temsilcisi' şekilde fariza yapmaktadır. Yerel, millî ve arsıulusal mecralarda etkin dört başı mamur gazetecilerin, mesleklerini alegori getirirken reel dair gösterdikleri hassasiyet, gazeteciliğin saygınlığını ve medyaya itimatı artırdığı gibi, demokrasinin metin işlemesine ve kuvvetlenmesine de ulama sunmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Bu duyarlılığın, mesleksel mükemmellik ve başarıyla birleştiğinde ayrımsız sürede canlı gazetecilere de giranbaha müşterek kalıp teşekkül ettiğini vurgulayan Altun, şu biçimde bitmeme etti:

"Başarıları ve yetkinlikleriyle arsıulusal medyada da hasiyet uyandıran matbuat kuruluşlarımızın ve gazetecilerimizin varlığı, ülkemize övünç, bize alım çalım vermektedir. Türkiye'nin akıbet senelerde rastgele bölgede katettiği ilerleme, medyada da çeşitliliğe erbap özgürlükçü müşterek ortamın oluşmasıyla kendini göstermektedir. Ülkemizde matbuat özgürlüğü ve anlatım hürriyeti piyasası da 20 sene öncesiyle kıyaslanamayacak seviyede esnetilmiş ve garanti dibine alınmıştır. Bu gerçeğe karşın ne efsus ki bu kavramlar, içeride ve dışarıda Türkiye karşıtı çevrelerce çarpıtılmış değerlendirmelerle sömürme edilmekte, aleyhe idrak tekvin etmek düşüncesince mesnetsiz yorumlarla kullanılmaya çalışılmaktadır.

Yaşadığımız devir ve sahamızda akım fail hadiseler, hakikatin ne denli kıymettar bulunduğunu gösterdiği derece ülkesine ve toplumuna ecnebi kalemlerin ne denli sakıncalı olabileceğini de kanıtlamıştır. Basın özgürlüğü ve anlatım hürriyeti kavramlarının, yıldırı örgütlerinin propagandasını yapma, yurttaşlarımız ortada ayrımcılık, nifak ve tiksinti tohumları tepeden inme ağ veya vasilik ve çarpış dönemlerini ululama derece kargaşalık edici emeller düşüncesince koruyucu şekilde kullanılmasına, herkesten geçmiş 'hakikat temsilcisi' bulunan gazetecilerin izin etmemesi gerekmektedir."

"Medya mensuplarımızın rastgele devir destekçisi olmayı sürdüreceğiz"

Gelişen teknolojinin, kayıtlı ve görsel basının indinde genel ağ gazeteciliği ve içtimai medyada habercilik alegori dünkü olanakları yanı esna getirdiğini tamlayan Altun, şunları kaydetti:

"Yeni iletişim araçları mecralarıyla dezenformasyon isteyerek haberlerin de çabucak dolaşıma girebildiği günümüzde, ülkemiz, bölgemiz ve hayattaki gelişimleri akıllıcasına okuyabilen, teknolojik imkanlardan yararlanma ederek dürüstlük bilgiyi aşırı elan çabuk yayabilen, asılsız haberle azimli biçimde uğraş edebilen gazetecilerin varlığı, aşırı elan ehemmiyetli ve giranbaha bir duruma gelmektedir.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı olarak, mesleksel ilkelerden karşılık vermeden görevlerini ödeme ederken, ülkemizin büyüme göstermesine ve ilerlemesine, bütünlük ve el birliği ikliminin kuvvetlenmesine katkıda mevcut kıymettar iletişim araçları mensuplarımızın rastgele devir destekçisi olmayı sürdüreceğiz. Bu kalp ve düşüncelerle, ülkemizin ve dünyanın ciharıyek indinde fedakarca fariza önleyen gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü gene kutluyor, görevleri başlangıcında ölüm fail gazetecilere Allah'tan yağmur diliyorum."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1