ANKARA ÜNİVERSİTESİ PARFÜM ÜRETECEK

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünüvar, "Bitkileri parfüm yahut kozmetik durumuna getirmede kem kalıyoruz. Artık kılıç de bu üzere emek harcamaları ilmî çerçevede yapmış olup çoğaltma hedefindeyiz." dedi.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ PARFÜM ÜRETECEK
Ankara

Ankara Üniversitesi () Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Türkiye'nin endemik bitkisini parfüm veya kozmetik biçimine getirmede kem kaldığını belirterek, "Artık tığ de bu kabil emekleri ilmî çerçevede yapmış olup çoğaltma hedefindeyiz." ifadesini kullandı.

Üniversiteden meydana getirilen açıklamaya göre, Rektör Ünüvar, bağcılık, besin ve tıbbi-aromatik bitki bilimi dalında pedagoji bilimi sağlayan Kalecik Meslek Yüksekokulu (MYO) ile hareketlilik elektronik dalında çalışkanlık yayınlayan Elmadağ MYO'yu görüşme etti.

Ünüvar, burada meydana getirdiği değerlendirmede, MYO'ların çoğu kez ilişkin bulundukları ilçenin dünyasına cıvıltı kattığını belirterek, faaliyetleriyle evvel kentine, sonradan Türkiye'ye, peşi sıra da dünyaya tanıtılması gerektiğine ayraç etti.

Üniversitelerin eğitim, araştırı ve topluma misyon fonksiyonlarına bakılınca MYO'ların topluma misyon yerine ön plana çıktığına dikkati çekici Ünüvar, şunları kaydetti:

"MYO'lar, bulundukları yerlere mucibince tematik yapılara sahiptir. Kalecik de bu manada kendini göstermektedir, bilhassa tıbbi ve hoş kokulu bitki bilimi dair dikkati çekmektedir. Bu temaya akıllıca emekleri henüz çelimli duruma getireceğiz. Kalecik, tıbbi ve hoş kokulu bitkilerle birlikte bellik olabilecek, bunu da bire birlikte sürede efdal teknolojiyle sağlayacak. mesela Türkiye'nin aşırı sayıda endemik bitkisi var. Bu bitkileri parfüm yahut kozmetik biçimine getirmede kem kalıyoruz. Yabancı devletlere bakıyorsunuz, parfümde, kozmetikte hammaddeyi alıp efdal teknolojiyle işliyor ve neticede ağırbaşlı gelir elde ediyor. Artık tığ de bu kabil emekleri ilmî çerçevede yapmış olup çoğaltma hedefindeyiz. Dünyadaki tematik ilçeler kabil ilkin Ankara Üniversitesi MYO'larının bulundukları ilkin edinmek neredeyse memleketimizdeki ilçelerimizi, MYO'larla efdal konumlara taşımalıyız."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1