ANTALYA TURİZMİ ZİYARETÇİ SAYISIYLA TÜM ZAMANLARIN İLK İKİ AYLIK REKORUNU KIRDI - EKONOMİ

Dünyanın gözde turizm merkezleri arasında bulunan Antalya’ya, yılın ilk iki ayında gelen turist sayısı yüzde 30 artarak 388 bin 994 oldu. Böylece Antalya turizmi tüm zamanların ilk iki aylık rekorunu kırdı..

ANTALYA TURİZMİ ZİYARETÇİ SAYISIYLA TÜM ZAMANLARIN İLK İKİ AYLIK REKORUNU KIRDI - EKONOMİ

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre, geçen yıl Ocak ve Şubat'ta 252 bin 206'sı yabancı 299 bin 176 turisti ağırlayan 'ya bu yıl 327 bin 823'ü yabancı 388 bin 994 turist geldi. Bu rakamla tüm zamanların ilk iki aylık rekorunu da kıran Antalya, 2020 için belirlenen 18 milyon hedefine bir adım daha yaklaştı.

EN ÇOK RUSLAR VE ALMANLAR GELDİ

Kentte yılın ilk iki ayında en fazla ve Almanya'dan misafir ağırlandı. Geçen yıl Ocak ve Şubat'ta Rusya'dan 68 bin 876 turistin ziyaret ettiği kentte, bu yıl ise bu rakam 103 bin 94'e ulaştı. Geçen yıl 5,5 milyon Rus turisti ağırlayan Antalya, bu yıl Rusya'dan 6 milyondan fazla ziyaretçi bekliyor. Antalya'ya en fazla ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Rusya'yı Almanya takip etti. Geçen yıl ilk iki ayda 73 bin 539 Alman turistin geldiği Antalya'da bu yıl bu rakam 99 bin 625 bine ulaştı.

İNGİLTERE, POLONYA VE İSRAİL İLK 5'TE YER ALDI

Ocak ve Şubat'ta en fazla turistin geldiği ülkeler arasında ilk 5'te, İngiltere, Polonya ve İsrail de yer aldı. Antalya'ya İngiltere'den 16 bin 935, Polonya'dan 13 bin 101 ve İsrail'den de 12 bin 231 turist geldi. İngiltere ve İsrail pazarında geçen yıla göre artış yaşandı. Hollanda, Ürdün, İran, Belçika ve Danimarka da ilk 10 sırada yer alan ülkeler oldu.

"OCAK'TAKİ ARTIŞ ŞUBAT'TA DEVAM ETTİ"

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, Antalya'nın turizmde büyüyerek ilerlediğini söyledi. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30'luk bir büyüme olduğunu ifade eden Yağcı, şunları söyledi:

"2020'ye büyüyerek başladık. Ocak'taki artış, Şubat'ta da devam etti, bu büyüme yıl genelindeki yeni rekorun sinyallerini veriyor. Bugünkü koşullarla devam ettiğimiz takdirde yıl genelinde çift haneli büyümeyi görürüz ve 18 milyonluk hedefimizi gerçekleştiririz diye tahmin ediyoruz."

Yağcı, yıl genelinde sadece ana pazarlarda değil, tüm pazarlarda artış beklediklerini kaydetti.

Antalya turizmi ziyaretçi sayısıyla tüm zamanların ilk iki aylık rekorunu kırdı
Antalya, turist, Rusya, Ekonomi, Güncel

Kaynak: AA
Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2020, 20:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı