ATO BAŞKANI BARAN: HİZMET SAHASININ HES KODU İLE FAALİYETE GEÇMESİNİ BEKLİYORUZ

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, "Vaka sayısının düşmesi ve aşılamanın başlamasıyla hizmet dalının HES kodu ile faaliyete geçmesi dair müspet evolüsyon yaşanmasını bekliyoruz." ifadesini kullandı.

ATO BAŞKANI BARAN: HİZMET SAHASININ HES KODU İLE FAALİYETE GEÇMESİNİ BEKLİYORUZ
Ankara

Ankara Ticaret Odası'ndan meydana getirilen kayıtlı açıklamaya göre, Baran, OSTİM Sanayici ve İş İnsanları Derneğinin (OSİAD), "OSİAD Sohbetleri" programına devre içi katıldı.

Burada icra ettiği konuşmada sağlıktan ticarete denli gelişigüzel bölgede ezberlerin bozulmuş olduğu acemi sima koronavirüs salgını sürecinde en baş döndürücü hizmet piyasasının dokunca gördüğünü tamlayan Baran, "Vaka sayısının düşmesi ve aşılamanın başlamasıyla hizmet sektörünün HES kodu ile faaliyete geçmesi dair müspet evolüsyon yaşanmasını bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Baran, müstevli devrinde ATO üyelerinin doğruluk ve menfaatlerinin korunması düşüncesince müstelzim gelişigüzel adımı attıklarını vurgulayarak, bu kapsamda meydana getirilen çalışmalara bağlı şu detayları verdi:

"Resmi makamlarca bildiri edilen gelişigüzel çeşitli bilgiyi komitelerle paylaştık. Ayrıca 'Üye Destek Masası' kurduk. E-ATO üstünden maruz 'Oda Kayıt Sureti (Faaliyet Belgesi)' ve 'İhale Durum Belgeleri' ile bunların İngilizcelerini 2021 yılı süresince parasız ita sonucu aldık. Üyelerimize peçe ve iane kolileri dağıttık. Nefes Kredisi'nin devreye katılması düşüncesince çalıştık. 27 Nisan bakımından devreye giren Nefes Kredisi'ne en baş döndürücü ulama önleyen Oda olduk. 1 bilyon 200 milyon müfret güven kütlesi oluşturduk. Bu krediden müstefit olmak düşüncesince 5 bin 940 üyemiz müracaatta bulundu. Yapılan değerlendirmelerle 4 bin 498 üyemiz toplanmış 278 milyon müfret güven kullandı. Cirosu 3 milyon müfret ve altında olup da Nefes Kredisi'nden yararlanamayan üyelerimiz düşüncesince de 'İşe Devam Desteği-Küçük İşletme Cansuyu Kredisi' devreye alındı."

"1000 ATO üyesi e-ihracat yapacak"

Ticari işletmelerin birçoğunun finansman derdi yaşadığına ayraç fail Baran, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin Ziraat Bankası ve Halk Bankası ile icra ettiği teşrikimesai doğrultusunda ATO yerine gelişigüzel dü bankayla da tören düzeni imzaladıklarını bildirdi. Üyelerinin müstevli periyodunu minimum hasarla atlatabilmesi düşüncesince ellerinden geleni hazırlamaya bitmeme edeceklerini tamlayan Baran, "Ziraat Bankamızın Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansman Projesi ve Halk Bankamızın Paraf Ticari Kredi Kartı ile Güvenceli Tedarik Zinciri Finansmanı Projeleri ile üyelerimize sakıncasız tecim sistemi ortamında finansmana muvasala olanağı sağladık. İstiyoruz ki üyemiz finansman ve tahsilat riski doğaç ticarete odaklanabilsin." ifadelerini kullandı.

Baran, müstevli sürecinde ciro sakıt üyelerin ve talip topu topu vatandaşların faydalanabilmesi düşüncesince devre içi edep bilimi bilimi platformu "Ankara Ticaret Akademisi"ni yaşama geçirdiklerini bildirdi.

"E-Ticaret ve E-İhracat Seferberliği" projesini başlattıklarını tamlayan Baran, "Bir sene ortamında 1000 üyemizi, gereksinim duyan gelişigüzel çeşitli edep bilimi bilimi ve tesisat desteğini vererek e-ticaret ve e-ihracat yapabilir duruma getirmeyi hedefliyoruz." bilgisini verdi.

"Türkiye hazırlık merkezi olabilir"

Baran, salgının, Türkiye'nin, Çin'in birlikte "dünyanın tedarikçisi" yerine kendini konumlandırabileceğini gösterdiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

"Ülkemizin ekonomik, içtimai ve kültürel potansiyeline, tarihî birikimine inanıyoruz. Türkiye coğrafi yerine ehemmiyetli müşterek konumda. 3-4 saatlik uçuşlarla tahminî 40 ülkeye ulaşılabiliyor. Sadece iklim yolu açısından değil, güçlü yolu ulaşımında da ehemmiyetli müşterek özek konumunda. Türkiye istihsal yapısını yenileyerek, ithalatın önüne geçebileceği kabil ara dünyalık üretimiyle ehemmiyetli müşterek hazırlık merkezi durumuna de gelebilir. İş gücü ile bu konuma baş döndürücü makul müşterek ülke."

OSİAD Başkanı ve ATO Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Ekinci de müstevli devrinde hazırlık zincirlerinin koptuğunu, bu yüzden kaba husus temini dair başağrısı yaşandığını tabir etti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 12:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1