AVRUPA'NIN BİLİM ÖDÜLÜ ADAYI BİR TÜRK

Avrupa İş Kulübü ve Avrupa Diplomatlar Birliği'nin bu seneki Avrupa Yılın Genç Bilim Ödülü adayı Türk bilim insanı Erdal Can Alkoçlar oldu.

AVRUPA'NIN BİLİM ÖDÜLÜ ADAYI BİR TÜRK

Avrupa Birligi'ne akredite iki köklü kurum olan, Zbigniew Roch Başkanlığı'ndaki Avrupa İş Kulubü (EBCA) ile Türkiye Başkanlığı'nı Ferhat Bozçelik'in yürüttüğü Avrupa Diplomatlar Birliği (DMW), bu seneki Avrupa Yılın Genç Bilim Ödülü adaylarının Türk bilim insanı Erdal Can Alkoçlar olduğunu açıkladı.

Biyosotik ve farmasotik alanda kapsamlı AR-GE faaliyetleri yürüten ve gerek şahsi gerek bünyesindeki şirketlerde toplam 422 ilaç patentine sahip olan Alkoçlar, daha önce de 2015'te Türk Patent Ödüllerinde 4'üncülük, 2016 ve 2019'da da ‘'Yılın Genç Bilim İnsanı'' ödüllerine layık görülmüştü.

Roch ve Bozcelik, buluşlarının makaleleri Harvard, MIT ve Avrupa Birliği Bilim Topluluğu portalında (CORDIS) yayında olan Alkoçlar'ın bu ödüle aday gösterilmesinin Covid-19'un semptomatik tedavisine yönelik geliştirdiği adjuvan formulasyonlar olduğunu vurguladı.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2020, 14:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kadir Savaş
Kadir Savaş - 2 ay Önce

Nice burda degeri bilinmeyen ama dunyada buyuk itibar goren mucitlerimizden, bilim insanlarımızdan biri Erdal Can Alkoclar. Tanıyanlar bedelsiz Allah rızası için tedavisini ustlendigi hastalardır hep.. Yolun acık olsun Erdal bey hakkın odenmez duacınızız

SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul