AYDIN'DA BARAJ SUYU ÇEKİLİNCE EMEKTAR MAHALLENİN KALINTILARI ORTAYA ÇIKTI

Aydın’da içmece suyu ihtiyacının karşılandığı İkizdere Barajı'nda su düzeyi düşünce, bazısı ev kalıntıları çağ yüzüne çıktı.

AYDIN'DA BARAJ SUYU ÇEKİLİNCE EMEKTAR MAHALLENİN KALINTILARI ORTAYA ÇIKTI
Aydın

İncirliova ilçesinde mekân ilçelerin su ihtiyacını istikbal etmek düşüncesince 2010'da düz yazı edilen barajda, yağışsızlık zımnında su payı yüzdelik 15 seviyelerine düştü.

Su seviyesi ide hâlâ geçmiş boşaltılan ve su altında kalan İkizdere Mahallesi'ndeki evlerin kalıntıları görülmeye başlandı.

İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı, gazetecilere icra ettiği açıklamada, ülkede yaşanmış olan kuraklıktan Aydın'ın da etkilendiğini söyledi.

Geçen sene barajdan sulama gayeli da yararlanıldığını aktaran Kaykı, bu sene su düzeyinin enikonu düştüğünü vurguladı.

İkizdere Mahallesi'nin akıbet muhtarı Selahattin Özcan ise su yüzeyine çıkan evinin kalıntılarını görür görmez duygulandığını anlatım etti.

Halen dünkü kurulan İkizdere Mahallesi'nde hayatını sürdürdüğünü aktaran Özcan, "Burada sular altında kalmadan geçmiş 149 bölük vardı ve 627 ad yaşıyordu. Evler sular altında duracak niteleyerek mahallemizi boşaltmıştık. Ben de bu mahallenin akıbet muhtarıydım. Şimdi seneler sonradan sular çekilince, şahıs evimi ve mahallemi bu halde görür görmez aşırı üzüldüm." niteleyerek konuştu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul